Начало
НачалоЗдравни новиниТоксигенният Corynebacterium ulcerans може да причини фатално дифтерия-подобно заболяване
Токсигенният Corynebacterium ulcerans може да причини фатално дифтерия-подобно заболяване 05 март 2008

Токсигенните щамове на Corynebacterium ulcerans продуцират дифтериен токсин, подобен на произвеждания от C. diphtheriae. Анализът на 2 докладвани случая сочи, че клиничните изяви на дифтерия-подобната болест са сравними с тези на респираторната дифтерия.

Инфекцията с C. ulcerans или C. diphtheriae трябва да бъде отчетена при съставянето  на диференциална диагноза при пациенти с мембранозен фарингит, особено ако не са били ваксинирани срещу дифтерия.

В Clinical Infectious Diseases д-р Tiwari и колеги от CDC (Centers for Disease Control and Prevention) докладват за 75-годишен мъж, починал 5 дни след хоспитализация. Другият докладван пациент е 66-годишна жена, която оцеляла.

Първият пациент търси лекарск апомощ относно възпалено гърло и трудности в преглъщането. Предписан му е erythromycin и е изпратен вкъщи. На следващия ден мъжът е хоспитализиран с влошаващи се симптоми и му е назначен интравенозен clindamycin, който след това е сменен с metronidazole, ciprofloxacin и vancomycin на ден 4 от болничния престой.

Изследването на гърлен секрет показало дифтероиди, но без типичната за C. diphtheriae морфология. Пациентът умира на ден 5. Установява се, че мъжът е имунизиран с противотетанична и противодифтерийна ваксина преди повече от 12 години. Изолираният след смъртта на пациента C. ulcerans бил резистентен към erythromycin и clindamycin, но чувствителен към penicillin, sulfamethoxazole, ciprofloxacin, vancomycin и цефалоспорини.

Вторият пациент, 66-годишна жена, е хоспитализирана с възпалено гърло, синусова тахикардия, подчертана едема на увулата и мекото небце, както и почти пълна облитерация на назофаринкса. В началото са й предписани methylprednisolone, ceftriaxone, и clindamycin, а по-късно - erythromycin и ampicillin/sulbactam. През нощта жената започва да изпитва затруднения в дишането и й е направена трахеотомия.

Повреме на трахеотомията е премахната "плътна, жълтеникава, фибринозна", покриваща долната половина на увулата, задната част на мекото небце, целия назофаринкс и достигаща чак до трахеята. Лекарите заподозират дифтерия и жената е третирана с 60,000 U дифтериен антитоксин. Последва пълно възстановяване. Установява се, че жената не е била ваксинирана срещу дифтерия предходните 30-години.

C. ulcerans е коменсал при някои животни като кучета и котки и последните могат да служат като резервоар. Въпреки това и при двата случая източникът на инфекцията не е установен.

Дифтерийният антитоксин е крайъгълен камък в лечението и трябва да бъде прилаган при пациенти със респираторни дифтерия-подобни заболявания, като преди това трябва да се направи тест за свръхчувствителност. Забавяне или неприлагането на антитоксина може да доведе до животозастрашаващи усложнения и фатален екзитус.


Вижте още:

Дифтерия

Дифтерит (дифтерия на сливиците)


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator