Жените често не споменават на лекарите си, че страдат от инконтиненция, свръхактивен пикочен мехур и пролапс на тазовите органи, а тези проблеми са чести, сочи проучване.
Проучването е призив към жените да не приемат тези проблеми като нещо нормално в процеса на стареене. Напротив, страдащите от тези състояния трябва да се фокусират върху избягване на рисковите фактори и да търсят лечение.
В проучването били включени 4103 жени на възраст между 25 и 84 години (средна възраст 56). Всички попълнили анкети относно следните разтройства на тазовата диафрагма:
• стресова уринарна инконтиненция: незадръжка на урина при покачване на абдоминалното налягане - напр. при физически упражнения, смях, кихане или кашляне;
• свръхреактивен пикочен мехур - неконтролеруема, непоносима нужда от уриниране;
• пролапс на тазовите органи: смъкване на пикочния мехур, матката, вагината, тънкото черво или ректума;
• анална инконтиненция: газове, неволева дефекация на течни или солидни изпражнения.
Резултатите сочат:- 15% страдат от стресова уринарна инконтиненция;
- 13% докладват за свръхреактивен пикочен мехур;
- 6% имат пролапс на тазовите органи;
- 25% докладват за анална инконтиненция.
Много от жените имали повече от 1 проблем. 80% от жените със стресова уринарна инконтиненция или свръхреактивен пикочен мехур, 69% от жените с пролапс и 48% от жените с анална инконтиненция докладвали за поне още 1 едно съпъстващо разтройство, свързано с малкия таз.
Изброените разстройства били по-често срещани при възрастните жени, но въпреки това възрастта не е основният рисков фактор. Други по-важни рискови фактори са: броят на родените деца (чрез вагинално раждане), менопауза, хистеректомия, тютюнопушене, затлъстяване.
Вижте още:Как да се защитим от инфекции на пикочния мехурЖените на средна възраст са с по-голям риск от трансмисивни заболяванияwww.doctorbg.com