Начало
НачалоЗдравни новиниИнхибторите на серотониновия re-uptake са умерено ефективни при лечението на обсесивно-компулсивни разтройства
Инхибторите на серотониновия re-uptake са умерено ефективни при лечението на обсесивно-компулсивни разтройства 04 март 2008

Селективните инхибитори на серотониновия re-uptake (SSRI) са двойно по-ефективни от плацебо и водят до умерено подобряване на симптомите при обсесивно-компулсивни разтройства (ОКР). Това сочи анализ на 17 краткосрочни проучвания, включващи 5 SSRI: citalopram, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine и sertraline.

Системният анализ на тези проучвания показва, че SSRI са умерено ефективни, поне в краткосрочен план при пациенти с ОКР с различна давност. В анализа се предупреждава за потенциалните странични ефекти у някои пациенти - най-вече гадене, главоболие и безсъние.

ОКР са широко разпространени. Често се прилага поведенческа терапия, която е ефективна терапевтична стратегия, но 25% от пациентите я отказват. Освен това минимална успеваемост се наблюдава само при 10-20%.

Резултатите от рандомизирани контролирани проучвания сочат, че SSRI са ефективни при лечението на ОКР, но редица мета-анализи опровергават това.

Учени от St. George's Hospital Medical School, Лондон, направили анализ на всички публикувани и непубликувани рандомизирани клинични проучвания на SSRI срещу плацебо.

Общо били анализирани 17 проучвания:

1 проучване с citalopram vs placebo;

3 проучвания с fluoxetine vs placebo;
5 проучвания с fluvoxamine vs placebo;
3 проучвания с paroxetine vs placebo;
5 проучвания с sertraline vs placebo.


Проучванията, включващи 3097 пациенти, били с времетраене между 6 и 13 седмици.

За отчитане на резултатите била използвзвана скалата на Yale-Brown за обсесивно-компулсивните симптоми, като за терапевтичен отговор се считало понижение на Yale-Brown точките с 25%-35%.

В общата група с краткосрочен курс на лечение намалението на симптомите на ОКР било по-голямо при SSRI пациентите (средна разлика -3,21; 95% интервал на доверие). От 2097 пациенти, при които се наблюдавало повлияване от медикаментите, вероятността за терапевтичен отговор била 2 пъти по-висока при пациентите, приемащи SSRI (Отн. риск 1.84; интервал на доверие 95%)

Страничните ефекти (най-вече гадене, главоболие и безсъние) били значително по-чести при SSRI групата. Били докладвани и диспепсия, диария, констипация, безпокойство, умора, седатация, сомноленстност, астения и лесно забравяне.

Авторите обобщават, че ефектите на SSRI са умерени и преди инициация на терапия трябва да бъде обсъдено съотношението полза/риск и респективно повлияването на качеството на живот на пациента, най-вече в сексуален аспект.


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator