Инхибторите на серотониновия re-uptake са умерено ефективни при лечението на обсесивно-компулсивни разтройства 04 март 2008
Селективните инхибитори на серотониновия re-uptake (SSRI) са двойно по-ефективни от плацебо и водят до умерено подобряване на симптомите при обсесивно-компулсивни разтройства (ОКР). Това сочи анализ на 17 краткосрочни проучвания, включващи 5 SSRI: citalopram, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine и sertraline.
Системният анализ на тези проучвания показва, че SSRI са умерено ефективни, поне в краткосрочен план при пациенти с ОКР с различна давност. В анализа се предупреждава за потенциалните странични ефекти у някои пациенти - най-вече гадене, главоболие и безсъние.
ОКР са широко разпространени. Често се прилага поведенческа терапия, която е ефективна терапевтична стратегия, но 25% от пациентите я отказват. Освен това минимална успеваемост се наблюдава само при 10-20%.
Резултатите от рандомизирани контролирани проучвания сочат, че SSRI са ефективни при лечението на ОКР, но редица мета-анализи опровергават това.
Учени от St. George's Hospital Medical School, Лондон, направили анализ на всички публикувани и непубликувани рандомизирани клинични проучвания на SSRI срещу плацебо.
Общо били анализирани 17 проучвания:
1 проучване с citalopram vs placebo;
3 проучвания с fluoxetine vs placebo;
5 проучвания с fluvoxamine vs placebo;
3 проучвания с paroxetine vs placebo;
5 проучвания с sertraline vs placebo.Проучванията, включващи 3097 пациенти, били с времетраене между 6 и 13 седмици.
За отчитане на резултатите била използвзвана скалата на Yale-Brown за обсесивно-компулсивните симптоми, като за терапевтичен отговор се считало понижение на Yale-Brown точките с 25%-35%.
В общата група с краткосрочен курс на лечение намалението на симптомите на ОКР било по-голямо при SSRI пациентите (средна разлика -3,21; 95% интервал на доверие). От 2097 пациенти, при които се наблюдавало повлияване от медикаментите, вероятността за терапевтичен отговор била 2 пъти по-висока при пациентите, приемащи SSRI (Отн. риск 1.84; интервал на доверие 95%)
Страничните ефекти (най-вече гадене, главоболие и безсъние) били значително по-чести при SSRI групата. Били докладвани и диспепсия, диария, констипация, безпокойство, умора, седатация, сомноленстност, астения и лесно забравяне.
Авторите обобщават, че ефектите на SSRI са умерени и преди инициация на терапия трябва да бъде обсъдено съотношението полза/риск и респективно повлияването на качеството на живот на пациента, най-вече в сексуален аспект.
www.doctorbg.com