Начало
НачалоЗдравни новиниКомбинираната имуносупресия е ефективна при прояви на Крон
Комбинираната имуносупресия е ефективна при прояви на Крон 27 февруари 2008

Комбинираната имуносупресия е по-ефективна от конвенционалните методи за индуциране на ремисия и намаляване на кортикостероидната употреба при пациенти, наскоро диагностицирани с болестта на Крон. Това сочи двугодишно рандомизирано проучване, публикувано в The Lancet.

Повечето пациенти с активен Крон се третират първоначално с кортикостероиди. Въпреки че чрез този подход симптомите обикновено се овладяват, повечето пациенти стават резистентни и зависими от кортикостероиди и дългата им употреба е свързана с повишена смъртност.

Целта на настоящото проучване била да се сравни ефективността на ранна комбинирана имуносупресивна терапия с конвенционалната терапия при пациенти с активна болест на Крон, нетретирани с глюкокортикоиди, антиметаболити или infliximab.

133 пациенти били рандомизирани на комбинирана имуносупресивна терапия (n=67) и конвенционална терапия (n=66). Пациентите в комбинираната група получавали 3 инфузии infliximab в дози 5мг/кг на седмици 0,2 и 6, заедно с azathioprine. За контрол на активността на болестта, пациентите били третирани с допълнително infliximab и кортикостероиди при необходимост.

Пациентите в конвенционалната група били третирани с кортикостероиди, azathioprine и infliximab, но в последователен ред.

Крайните точки на проучването били ремисия без употребата на кортикостероиди и без чревна резекция на седмици 26 и 53.

Ремисия без кортикостероиди и чревна резекция на седмица 26 била постигната при 39 (60%) пациенти в групата на комбинирана имуносупресия и при 23 (35,9%) в контролната група. На седмица 52 съответно 40 (61,5%) и 27 (42,2%) пациенти постигнали ремисия.

Сериозни странични ефекти имало при 20 (30,8%) пациенти от комбинираната група и 19 (25,3%) пациенти от контролната група.

Авторът на проучването - Geert D'Haens от Imelda Gastrointestinal Clinical Research Centre, Белгия, обобщава, че комбинираната имуносупресия е по-ефективна от конвенционалното лечение за индуцирането на ремисия и намаляването на кортикостероидната употреба при пациенти, новодиагностицирани с болестта на Крон. Инициирането на комбинираната терапия рано води до по-добри резултати, допълва той.

Клиничен контекст:

Повечето пациенти с активна болест на Крон се третират първоначално с кортикостероиди. Продължителността на терапията трябва да е ограничена до 3-4 емсеца. За да се предотврати появата на сериозни странични ефекти, терапията с кортикостероиди трябва да се прекратява на 6 месецца. Въпреки че този подход обикновено води до облекчаване и контрол на симптомите, много от пациентите стават резистентни или зависими от кортикостероидите, което от своя страна повишава смъртния риск. Затова много клиницисти инициират терапия с некортикостероидни медикаменти като azathiprine, mercaptopurin или methotrexate. Въпреки това, употребата на тези имуносупресивни медикаменти в по-ранните етапи на болестта не е препоръчително.


Вижте още:

Болест на Крон и улцерозен колит

Болестта на Крон е различна при момичета и момчета


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator