Оралната терапия със сулфонилурея е безопасна и ефективна при пациенти с диабет следствие на мутации в рецептора за сулфонилурея - sulfonylurea receptor 1 (SUR1) и при такива пациенти тя може да замени инсулиновите инжекции.
Неонаталаният диабет може да е следствие от мутации в Kir6.2 и SUR1 субединиците на панкреатичния АТФ-чувствителен калиев канал. Предишни проучвания показаха, че сулфонилуреята може успешно да замени инсулина при пациенти с диабет, свързан с Kir6.2 мутации, но досега не беше известено дали това важи и за пациенти със SUR1-свързан диабет
Д-р Andrew T. Hattersley и колеги от Peninsula Medical School, Ексетър пробвали да пренасочат 27 пациента със SUR1 мутации от инсулинова на орална терапия със сулфонурея
2 месеца след инициирането на новата терапия 23 пациенти (85%) успешно преминали на сулфонурея без значителни странични ефекти и хипогликемия. Смяната на инсулин със сулфонурея била свързана със значително понижване на гликозилирания хемоглобин HbA1c от 7,2% на 5,5%.
В сравнение с Kir6.2 групата, описана в предишното проучване, SUR1 пациентите се нуждаели от по ниски дози инсулин преди смяната на терапията и по-ниски дози сулфонилурея след това.
Вижте още:Агресивната терапия понижава смъртния риск от диабетПоловин милион диабетици в България www.doctorbg.com