Начало
НачалоЗдравни новиниРазрушаването на кръвно-мозъчната бариера при терапията на лимфом е свързано с развитието на макулопатия
Разрушаването на кръвно-мозъчната бариера при терапията на лимфом е свързано с развитието на макулопатия 04 март 2008

Осмотичното разрушаване на кръвно-мозъчната бариера за подобряване на терапевтичния ефект на химиотерапията на лимфоми в централната нервна система е свързано с макулопатия при 2/3 от пациентите, които са подложени на този вид терапия.

Разрушаването на кръвно-мозъчната бариера (РКМБ) с манитол или други хиперосмоларни разтвори подобрява пенетрацията на химиотерапевтичните средства в ЦНС. Д-р Jacob Pe'er и колеги установили, че 2/3 от пациентите с първичен лимфом на централната нервна система, третирани с РКМБ, развиват макулопатия. Някои от пациентите имали интраокуларен лимфом, други - не.

Групата на д-р Jacob Pe'er анализирала данни от 46 пациенти с първичен лимфом на ЦНС, лекувани между 1997 и 2007 г.

8 от пациентите били третирани със системна интравенозна химиотерапия, 15 - със системна интравенозна химиотерапия + интравитреален метотрексат, 17 - със системна интраартериална химитерапия + РКМБ, 6 - системна интраартериална химитерапия + РКМБ + метотрексат интравитреално.

От 23 пациенти, подложени на РКМБ, 15 (65,2%) развили макулопатия: 3 (50%) от тези, приемали интравитреален метотрексат, и 12 (70,5%), които не са приемали метотрексат.

Не били наблюдавани случаи на макулопатия сред пациентите, които не са били подлагани на РКМБ. При пациентите, при които се наблюдавала макулопатия, нямало ефект върху зрителната острота.

Макулопатията е повече морфологична, засягайки главно пигментния епител в ретината, и по-малко функционална. Тъй като около две трети от третираните с РКМБ, развиват такава макулопатия, най вероятно последната не се дължи на основното заболяване и както клиницистите, така и пациентите трябва да са нясно от този страничен ефект.

Д-р Jacob Pe'er и колегите му обобщават, че макулопатията най-вероятно не е свързана с директен токсичен ефект на химиотерапията, а по-скоро на осмотичното отваряне на кръвно-мозъчната и кръвно-ретиналната бариета. Дългосрочните последици на макулопатияна не са известни и затова такива пациенти трябва да бъдат постоянно под наблюдението на офталмолог

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator