Пушачите биха имали полза от ранния скрийнинг за рак на дебелото черво 29 февруари 2008
Изследване на 3540 пациенти установи, че пушачите биват диагностицирани с рак на дебелото черво 7 години по-рано от непушачите. Било установено още, че пасивните пушачи също имат повишен риск.
За целта на изследването били анализирани данни от пациенти, диагностицирани с колоректален карцином между 1957 и 1997 година.
Повреме на 40-годишния период съотношението пушачи/непушачи се променило, като процентът на активните пушачи намалял за сметка на бившите пушачи. Въпреки това средната възраст на диагнозата на рака била с 6,8 години по-ранна при активните пушачи и 4,3 години - при бившите пушачи, отказали цигарите преди по-малко от 5 години. При бившите пушачи, отказали цигарите преди повече от 5 години, не се наблюдавала клинично значима зивисимост
Хората, започнали да пушат рано - преди 17-годишна възраст, както и тежките пушачи (над 1 пакет на ден), имат най-голям риск да бъдат диагностицирани с рак на по-ранна възраст в сравнение с непушачите. Експозицията на цигарен дим е допълнителен рисков фактор - след като активните и пасивните пушачи били комбинирани в една субгрупа, възрастта на диагнозата била почти 10 години по-ранна.
Биологичните причини за тази връзка са все още неясни. Все пак учените смятат, че цигареният дим понижава устойчивостта на организма към малигнени неоплазми, както и на имунната система като цяло. След като се погълне цигареният дим, канцерогените от дима достигат до червата.
Колоректалният карцином е третият най-често дисгностициран рак при мъже и жени. Генетичните фактори обуславят около 10% от сличаите, докато повече от 75% са следствие на спорадични мутации и фактори на околната среда и начина на живот - пушене, лош хранителен режим, употреба на алкохол, липса на физическа активност и затлъстяване.
www.doctorbg.com