Шумът от самолетите повишава кръвното налягане, дори и по време на сън 20 февруари 2008
Хората, които живеят близо до големи летища, са изложени на повишен риск от развитие на хипертония. Това сочат резултатите от ново проучване. Според него шумът от самолетите повишава кръвното налягане дори и по време на сън.
Учените установили правопропорционална зависимост - колкото по силен е шумът, толкова по-голямо е покачването на кръвното налягане.
В проучването участвали 140 човека, които живеели до големи летища като Хийтроу край Лондон, летищата в Атина, Милан и Стокхолм. На участниците били монтирани специални датчици, чрез които учените отчитали кръвното налягане по време на сън през 15 мин. Освен това била измерена и силата на звука в спалнята на доброволците.
Били установени големи и значителни покачвания в кръвното налягане, когато шумът превишавал 35 децибела. Шум с такава сила най-често се поражда от прелитащ самолет, от трафик или дори от хъркане. Покачването на кръвното налягане персистирало дори и след като сънят не бил нарушен.
Шумът от самолет покачил систоличното кръвно налягане със средно 6,2 mmHg, а диастоличното - с 7,4 mmHg. Повишение на кръвното налягане се наблюдавало и при шумове от друг произход - като например пътен трафик.
Покачването на кръвното било директно свързано със силата на шума - всяко покачване с 5 децибела водело до покачване на систоличната граница с 0,66 mm Hg. Ключовият фактор за повишението бил силата на звука, а не неговият произход.
Настоящото проучване потвърждава резултатите от предишни проучвания, според които шумът от околната среда може значително да увеличи както систоличното, така и диастоличното кръвно налягане по време на сън.
www.doctorbg.com