Подагра
Последните, поради ензимен дефект в организма, не могат да се разграждат и екскретират адекватно от организма. В резултат на това се натрупват екстремни количества пикочна киселина в различни части на организма. Пикочната киселина е крайния продукт от обмяната на пуриновите бази.
Заболяването се развива в четири стадия: - Безсимптомна хиперурикемия; - Остър подагранозен пристъп; - Междупристъпен стадий (безсимптомен интервал между два подагранозни пристъпа); - Хронична подагра с образуване на тофи и необратими изменения на ставите.
За острия подагранозен пристъп отключващ фактор е злоупотребата с алкохол и някои богати на пурини храни. От състояние на пълно здраве внезапно, най-често през нощта, се стига до силно болезнен моноартрит,обикновено на проксималната фалангеална става на палеца на крака, със зачервяване на кожата, свръхзатопляне и отичане на засегнатата става. Други ставни локализации са глезенната, колянната и проксималната фалангеална става на палеца. При старческа подагра понякога може да се стигне до полиставни подагранозни пристъпи с атипична локализация. След няколко дни до 3 седмици пристъпът спонтанно отзвучава. Острият подагранозен пристъп е придружен от общи признаци на възпаление – температура, левкоцитоза, увеличаване на СУЕ.
Хроничната подагра днес се наблюдава много рядко и то при пациенти, които не провеждат лечение. Хроничната подагра се характерезира с проявите от отлагането на уратите (солите на пикочната киселина) в различните части на човешкото тяло: по меките тъкани, по костите, по ставите, в бъбреците.
|