Болест на Моркьо
Етиологичната причина за болестта е неизвестна. Има предположения за генетична предиспозиция в нарушеното образуване и развитие на растежа на хрущяла. Забавен е процеса на вкостяване на костите, т.е на тяхното узряване.
Клинично болеста след раждане и в кърмаческа възраст не се проявява. Детето изглежда здраво и нормално развито. Първите клинични симптоми са налице към 3-4 година, когато се установява, че детето все още не е проходило или има големи затруднения при ходене. Ръстът на децата изостава за сметка на трупа. Видими стават и измененията в гръдния кош. Той е деформиран като е странично сплеснат с увеличен предно-заден размер. Крачетата също са деформиране под формата на буквата”Х”, което е причина за затрудненото ходене. Прешлените на гръбначния стълб са силно сплеснати и гръбначния стълб губи изцяло опорната си функция като се изкривява. Наблюдават се и прешлени с кленовидна форма най-вече в кръстната и шийната област на гръбначния стълб.
Диагнозата се поставя и чрез рентгенова графия, на която ясно се виждат измененията в костния растеж на всички кости. Наличе са множество точки на вкостяване, които обаче не се сливат в общо ядро или това става в много късен етап. Тогава ядрото на вкостяване придобива неправилна форма и не подобрява състоянието на болния.
Лечение за болестта на Моркьо за жалост няма. Прогнозата е неблагоприятна.
|