Начало
НачалоЗдравни новиниНискоинвазивни методи за проследяване на белодробния рак показват добри резултати
Нискоинвазивни методи за проследяване на белодробния рак показват добри резултати 14 февруари 2008

Спред публикация Journal of the American Medical Association, някои нискоинвазивни методи може би са по-добри от традиционните инвазивни методи за проследяване на разпространението на рака на белия дроб.

Във уводните части на публикацията, авторите й обясняват, че при повечето пациенти с рак на белия дроб се прилагат хирургични процедури, които да установят дали раковият проце се е разпространил до лимфните възли. Учените представят проучване, което цели да установи дали някои по-малко инвазивни процедури са точни от хирургичните процедури и дали биха били алтернативни.

Текущите неинвазивни техники, които се прилагат за проследяване са компютърна и позитрон-емисионна томография. За жалост и двете дават голяма честота фалшиво-положителни и фалшиво-отрицателни резултати съответно.

Целта на настоящото проучване било да се сравни точността на три минимално инвазивни метода за установяване на стадия на раковото заболяване: традиционна трансбронхиална аспирация (traditional transbronchial needle aspiration (TBNA)), ендобронхиална ултразвуково направлявана аспирация (endobronchial ultrasound-guided fine-needle aspiration (EBUS-FNA)) и трансезофагеална ендоскопска ултразвуково направлявана аспирация (transesophageal endoscopic ultrasound-guided fine-needle aspiration (EUS-FNA)).

И трите процедури са ендоскопски, което означава, че няма разрязване на кожата. Процедурите са нискоинвазивни - необходимо е леко седатиране на пациентите, които могат да бъдат изписани още на същия ден след процедурата.

Проучването включвало 138 пациента с подозиран рак на белия дроб. 30% имали малигнени лимфни възли.

EBUS-FNA била по-чувствителна от TBNA, засичайки 69% срещу 36% от малигнените лимфни възли. Комбинацията от EBUS-FNA и EUS-FNA имала 93 чувствителност и 97% негативна предиктивна стойност (пропорцията пациенти с негативни резултати, които наистина са негативни).


Вижте още:


Рак на белите дробове

Нов ген е свързан с рака на белия дроб


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator