Носа е входна врата на дихателната система и през него проникват разнообразни алергени, притежаващи свойството да сенсибилизират организма. Там алергените предизвикват образуването на специфични антитела и при повторно попадане се развива алергична реакция. В по-късните етапи се създава алергична реакция и към други алергени, в резултата на което настъпва полиалергична фаза. Може да се стигне и до развитието на неспецифична фаза, при която с участието на ЦНС, организма реагира на дразнители, които не притежават алергенни свойства (напр. изображение на цвете).
Алергените попадат в носа по инхалационен път. Те могата да бъдат от растителен, животински, химически и др. произход. За развитието на алергичното заболяване благоприятстват възпалителните заболявания на носа и околоносните кухини, простудните заболявания, наследствените и патологичните промени.
Клиничната картина се характеризирза с кихане, затруднено носово дишане и пивишено отделане на воднисти секрети.
Сенната хреме се разделя на два вида:
Сенна хрема със сезонен храктер: Тя се предизвиква от тичинковия прашец през периода на цъфтежа на растенията (в карая на пролетта и началото на лятото). Това заболяване е пристъпно и се проявява със сърбеж в носа и гърлото, главоболие, многократно кихане, запушване на носа и отделяне на бистра течност.
Несезонна алегична хрема: Тя дава клинични прояви през цялата година и се причинява от животински алергени: пух, вълна, яйца, ягоди, риба и др. Важна роля играт също и микроби, медикаменти, домашен прах и др.
www.doctorbg.com