Остър тонзилит (Ангина)
Острият тонзилит се причинява от бактерии и се предава по какпово-въздушен път от болен или здрав бацилоносител.
Възпалителният процес обхваща цялата сливица, тя става болеснена, подута, оточна, червeна, покрита с белезникави или жълтеникави налепи, които при отделяне остават абсцеси на повърхността. Лигавицата на гърлото също е зачервена, оточна и болезнена.
Клиничната картина на острият тонзилит се характеризира с внезапно начало, изразяващо се с нерзположение, отпадналост, апатия и слабо главоболив. След това се появяват студени тръпки и втрисане, галвоболието се усилва, повишава се температурата до 38 º – 39 º С. Поява се болка при преглъщане, последвана от загуба на апетит, говорът става гъгнев, появява се лош дъх от устата, дишането и пулсът се учестяват заедно с покачването на телесната температура. След третия ден състоянието на болния се подобрява, температурата постепенно спада, болките в гърлото намаляват и апетита се подобрява.
Усложненията от остриат тонзилит могат да са много разнообразни. Инфекциата може да се локализират в устната кухина и да доведе до сепсис или да се разпространи в други органи и да предизвика възпаления в тях. В бъбреците може да се развият нефрити, пиелонефрити; в сърцето – ендокардити, миокардити; в ставите – полиартрити; в нервната система – полиневрити, хорея монир и др.
Препоръчва се постелен режим, обилно количество течности (чай, мляко, сокове) и лека храна. Назначават се антибиотици, антипиретици и аналгетици.
www.doctorbg.com
|