Болест на целувката (Инфекциозна мононуклеоза)
Инфекциозната мононуклеоза е инфекциозно заболяване, причинено от Epstein Barr вирус (EBV). Основният механизъм на заразяване е въздушно-капковият път, чрез инфектирана слюнка и затова заболяването е известно още като „болест на целувката”. Вирусът на Epstein Barr може да се предаде и чрез преливане на кръв, кръвни продукти и др. Доказано е, че около 90% от хората в Европа са имали контакт с вируса и са негови здрави носители.
Заболяването започва с треска, висока температура – 39º – 40º С, главоболие, силна отпадналост, болка в гърлото, засилваща се при преглъщане, болки в ставите и запотяване. Измененията на сливиците са както при ангината – увеличени, болезнени при допир и с белезникави налепи. Лимфните възли в шийната и други области са също увеличени, но са неболезнени.
Чрез серологично изледване се докава наличието на антитела срещу вируса на Epstein Barr в кръвта на пациента. Инкубационният период на заболяването е между 10 и 50 дена. Специфично за „болестта на целувката” е появата на обрив при прем на Ampicillin или Amoxicillin. Препоръчва се намаляване на физическата активност, течно-кашева храна и мнгого течности. Специвично лечение срещу вирусът на Epstein Barr няма. Прилагат се антипиретици срещу високата температура. Прилага се и лечение с антибиотици като протекция срещу бактерии инфекции. Прогнозата е благоприятна, симптомите отзвучават за 2 – 4 седмици. www.doctorbg.com
|