Ходенето е най-достъпното физическо натоварване и неслучайно го наричат”кралицата на физическите упражнения”. Смята се че при нито едно от другите видове натоварвания не се постига такава хармония на мускулатурата и такова активизиране на кръвообращението, които подпомагат работата на всички органи и системи на организма.
Известно е, че първо място по продължителност на живота днес заема Япония, където се придава особено значение на здрамата храна и редовно движение. Там има много привърженици на системата “всеки ден 10 000 стъпки”, които съвестно изпълняват нормата си.Пешите походи помагат за сваляне на стреса и напрежението. Ако човек си набележи прост 2-3 километров маршрут в посока, която съвпада с ежедневната му работа, после може да го разшири до 5-6 километра и лека-полека да си създаде навик да го минава всеки ден. Да се ходи пеша на големи разстояния не е чак толкова лесно.Отначало трябва да проверите дали изобщо ходите правилно.
Специалистите съветват да се ходи естествено, да се повдига високо главата, гърдите да се изпъчват, а коремът да се стяга и да се диша дълбоко. Ръцете трябва да се движат свободно от раменете. Докато човек се движи, той може да си измисли словесна формула, с която да се ободрява и мотивира. Особено мотивираща е и мисълта, че ако тръгне на собствен ход натам, накъдето се е запътил, човек има шанс да стигне доста по-бързо отколкото с нередовния градски транспорт и апокалиптичните задръствания.
Холандските учени са провели интересно изследване. Те са разделили всички видове физическа активност на три групи. В първата, най-леата, попадат лежането, седенето и стоенето. Във втората – ходенето и карането на велосипед. В третата, най-трудната – спорт.
Оказало се обаче, че най-много енергия се изразходва в умерените натоварвания, а кратките, но тежки физически форми имат същия ефект, както седенето пред телевизора.
Вижте още:Физическата активност намалява смъртността при пациентите с периферна артериална болестФизическа активност срещу холестеролаwww.doctorbg.com