Обличайте се топлоШалът, шапката и ръкавиците са задължителни. Късите якета, които не скриват кръста и тънките чорапи също не са подходящи за зимния сезон. Освен че трябва да бъдат топли, дрехите през зимата трябва да бъдат и сухи, защото влажната тъкан провокира преохлаждането. Особено внимание отделяйте на краката – те трябва винаги да бъдат на топло. Оставете на работното си място чифт обувки и резервни чорапи в случай че все пак си намокрите краката. Преди да се преобуете масажирайте стъпалатаси, за да възстановите кръвообръщението и да премахнете усещането за студ.
Затопляйте сеАко сте премръзнали на улицата, то прибирайки се у дома не бързайте веднага да седнете на масата, а си вземете вана или горещ душ. След това се подсушете добре и си обуйте топли чорапи. Ако пренебрегнете затоплянето, преохлаждането може да прерастне в заболяване. Като профилактита изпийте чаша вино или горещо мляко с мед.
Приемайте витаминиРедовното приемане на витамин С способства за производството на интерферон в организма, а това помага в борбата с вирусите. Ако витамините на таблетки не се ползват с вашето доверие, то тогава употребявайте повече кисело зеле, портокали, мандарини, лимони.
Спете и не се тревожетеСънят отпуска и позволява на олганизма да възстанови своя тонус, докато недоспиването отслабва имунитета. За това нощният сън трябва да продължава не по-малко от 7-8 часа. Освен това не трябва да сте нервни, защото стресът е също помощник на болестите.
Поддържайте влажността на въздуха у домаОтоплението изсушава въздуха, т.е. способства за изсушаването на лигавицата на носа. А това улеснява попадането на вирусите и бактериите в носната кухина, а оттам и в организма. Поставете на перваза на прозореца няколко купички с вода, като всеки ден я сменяйте. Освен това не забравяйте да отваряте прозорецавсеки ден поне за 10 минути.
Измивайте се добре и се запасете с хартиени кърпичкиЗа да не се заразите на обществени места, трябва или да носите превръзка, или да се прикривате с шал. Ако този вариант не ви се вижда приемлив, тогава се опитайте по-често да миете ръцете и лицето си, защото през деня се докосвате до много предмети, върху които са прилепнали и вирусите. Откажете се от платнените носни кърпички, които запазват вирусите “живи” и при повторното им използване способстват за тяхното пренасяне във вашия организъм. Използвайте хартиени.
Пийте профилактично имуностабилизиращи добавкиНай-доброто, което се предлага на пазара е “Имуноефект”. Това е 100% натурален продукт, който изгражда щит в организма срещу вирусите и намалява с над 80% възможността да ви повали грипът. Може също така да се вaксинирате.
Вижте още:Без национална грипна епидемияХремаwww.doctorbg.com