Нов вид терапия, при която се повлияват тромбите директно в мозъка, е ефективна при пациенти, които не се повлияват от стандартната интравенозна терапия с фибринолитици. Това сочи американско проучване, представено на 20-я Международен симпозиум по ендоваскуларна терапия в Холивуд, САЩ.
Исхемичните инсулти съставляват 83% от инсултите. При тях се наблюдава запушване на мозъчните артерии с тромб. Ако тромбът не се отстрани и не се възстанови нормалният кръвоток, често настъпвят мозъчни увреждания и смърт.
Стандартната терапия (интравенозна терапия) се състои от фибринолитици, които се вкарват итравенозно в ръката. Интравенозната терапия трябва да се инициира в рамките на 3 часа от началото на инсулта, което означава, че пациентите трябва да постъпят в болница още при първите симптоми на инсулт.
При новата - интраартериална терапия, специалнен катетър се вкарва чрез малка инцизия в слабинната област във феморалната артерия. След това с катетъра се достига мястото на инсулта. След това директно се емитират фибринолитици; възможно е и чрез катетъра механично да се разруши тромбът.
В проучване учени сравнили резултатите при 80 пациенти, подложени на интравенозна терапия (ИВ) и 43 пациенти, подложени на интраартериална терапия (ИА). При някои от ИА пациентите, нямало отговор към ИВ интервенция.
Успехът при ИА терапията (дефиниран като възстановяване на кръвния поток през блокирания съд) бил 85,7% през 2006 г. и 83,3% през 2007г. Смъртността при пациентите, подложени на ИА терапия била 30,8% през 2006г и 27,8% през 2007 г. Това е двойно по-ниска смъртност от тази, публикувана при инсулти, засягащи големи артерии (50-80%).
Вижте още:Ниските нива на HDLP забавят възстановяването след инсулт
Високите нива на триглицериди в кръвта повишават риска от инсулт