“Отново има проблеми с лекарствата за онкоболните. В момента не достигат скъпите препарати, които се отпускат поименно на пациентите, защото все още не са сключени договорите за доставки за 2008 г., а съществуващите количества са минимални”, съобщи на 22.01. доц. Валентина Цекова, началник на отделението по химиотерапия в болница “Царица Йоанна”.
“Никой не знае колко са хората, оставени без лекарства, защото здравното министерство няма информационна система. Почти половин година не достигат и радиофармацевтиците, които се използват за лечение и диагностика на рака, и това пречи на работата на лекарите”, допълни доц. Цекова.
По инициатива на онкоболната Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването и със съдействието на омбудсмана Ганьо Ганев ще бъде подготвена информационна система и база данни за пациентите в страната. Според експертите по този начин ще се подобри лечението, защото здравното министерство ще може по-точно да планира разходите си за медикаменти. Сега диспансерите дават по-големи заявки, за да не останат без лекарства, а министерството ги реже и разпределението на препаратите е неефективно, каза Цекова. По думите й ако лечението е правилно, около 20-30% от болните ще бъдат излекувани, а на останалите ще се продължи животът.
За да стартира информационната система, са необходими 126 хил. лв., които вече почти са осигурени от спонсори. Ако министерството приеме този продукт и започнем работа на 1 март, системата ще бъде факт на 1 септември, изчисли Захариева. Омбудсманът Ганев съобщи, че институцията се е самосезирала и ще разговаря със здравното министерство за решаването на проблемите. Информационната система е необходима, за да посочва точния брой на болните и на лекарствата, от които имат нужда, каза Ганев. Председателят на здравната комисия в парламента доц. Борислав Китов също се ангажира да помогне. Той обеща да организира заседание на комисията на 7 или 14 февруари, на което съвместно с отговорните институции да се обсъди създаването на системата.
Според проф. Иван Черноземски онкоболните в България са над 240 хил., като всяка година се регистрират още 30 хил. души с рак. Годишно умират около 17 хил. души. За да се подобри положението, е необходима национална програма за профилактика на онкологичните заболявания, но тя все още не е приета, обясни той.
През 2008 г. парите за скъпи лекарства за онкоболните, които се осигуряват от здравното министерство, са 100 млн. лв., или с 30 млн. лв. повече от 2007 г. На 3 януари беше обявен търг за медикаментите, който не е приключил, но от ведомството увериха, че са осигурени препарати до края на март.
Вижте още:Министерство на здравеопазването обрича онкоболните100 млн. лв. за лечение на онкоболни в България през 2008www.doctorbg.com