Учени установиха, че новоотркитият Merkel cell polyomavirus е свързан с кацерогенезата на човешки тумор. За полиомавирусите се знае, че причиняват някои видове рак у животни, но все още е неясна тяхната роля в кацерогенезата при човекa. Въпреки че учените не са напълно сигурни дали полиомавирусът причинява невроендокринен рак на кожата (Merkel cell carcinoma - MCC), ако тяхното твърдение се окаже вярно, то би предложило насоки за бъдещото лечение и превенция на раковите заболявания
МСС е рядък, но изключително агресивен вид рак, който се разпространява много бързо. Честотата на МСС се е утроила през последните 20 години на около 1500 случая на година. По-често се среща у възрастни и у имунокомпрометирани, като хора със HIV/СПИН, хора с трансплантанти и приемащи имуносупресори. Около 50% от болните с МСС живеят по-малко от 9 месеца.
"Ако тези открития се потвърдят, ще можем да си обясним как вирусът допринася за канцерогенезата, ще можем да си изградим модел, за да разберем клетъчните механизми, които са повлияни. Получената информация бихме могли да използваме, за да направим кръвен тест или ваксина, които да се използват за контрол и превенция на болестта", обяснява главният автор на проучването - д-р Мур от University of Pittsburgh School of Medicine.
Д-р Мур и съпругата му са откриватели на причинителя на саркома на Капоши. През 1993 година те откриха саркома-свързан херпесвирус. Саркомът на Капоши е най-честата малигненост при пациентите със HIV и раковото заболаване е с най-голяма преваленция в Африка.
В момента на пазара има ваксини срещу причинителите на някои видове рак, като например срещу Human papillomavirus, за който се знае, че причинява цервикален карцином. Merkel Cell polyomavirus e друг модел, който би обяснил канцерогенезата на някои видове тумори.
МС полиомаврусът, аналогично на HPV, се интегрира в генома на туморната клетка, но не и в генома на здравите клетки. Интеграцията разрушава способността на вируса да се реплицира нормално и може би е първата стъпка към развитието на рак.
Използвайки специална техника, учените изследвали близо 400 000 иРНК последователности от 4 проби на МС туморна тъкан. Тези проби били сравнени с последователностите, картирани от Проекта за Човешкия Геном. Била открита 1 секвенция подобна, но различаваща се от всички познати вируси. Тази секвенция присъствала в 8 от 10 МС тествани тумори, 5 от 59 (8%) контроли от различни частни на тялото, и 4 от 25 (16%) контролни проби от кожата.
Вижте още:Спиноцелуларен карцином (Рак на кожата)Базоцелуларен карцином (Рак на кожата)www.doctorbg.com