Ретиналната артериоларна стеноза е индикатор на коронарна болест на сърцето 25 януари 2008
Стеснението на ретиналните артериоли може да се използва като маркер за размера на коронарната микроваскуларна болест. Това установи мултицентров екип, базирайки се на проведено от тях проучване.
Ретиналната артериоларна стеноза и абнормалния миокарден кръвен поток са следствие на нарушена микроциркулация, обясняват авторите. Връзката между двете състояния не е била изследвана досега, затова д-р Ванг и колеги измерили ретиналния калибър чрез фундусна фотография. Миокардният кръвен ток бил измерен чрез ЯМР по време на почивка и аденозин-индуцирана хиперемия. В проучването били включени 212 участници на средна възраст без клинично изявена кардиоваскуларна болест.
При 98 участници без калцификация на коронарните артерии, по-малкият калибър на ретиналните артериоли бил свързан с по-нисък хиперемичен миокарден кръвен поток и перфузионен резерв, дори и след като били отчетени възрастта, полът, расата и етническата принадлежност.
Въпреки това връзката била по-слаба и незначителна след отчитането на други рискови фактори за коронарна болест, което довело до хипотезата, че откритата връзка е частично медиирана от традиционните кардиоваскуларни рискови фактори.
При 144 участници с калцифакция на коронариите, калибърът на ретиналните артериоли не бил свързан с хиперемичния миокарден кръвен поток и перфузионен резерв. Според учените са необходими допълнителни проучвания, които да установят предиктивната стойност на миокардната перфузия и ретиналния васкуларен калибър за инцидентите на коронарна болест на сърцето.
Вижте още:
Скeнeра на окото помага за диагностицирането и лечението на мултиплената склерозаБезплатни прегледи от американски офталмолог в Специализирана очна болница "Вижън"
www.doctorbg.com