Това заболяване не е присъда. Продължителността на живота на страдащите не се отличава от нормалната и не води до някакви характерни усложнения.
Страдащите от мигрена се отличават с висока жизнена активност, амбициозност, желание за успех. В древността това са били велики личности – Юлий Цезар, Блез Паскал, Шопен, Чайковски. Считало се е, че главоболието се дължи на успехите им.
Днес се приема, че от мигрена страдат еднакво както надарените хора, така и обикновенните хора.
Мигрената не е фатално заболяване, но често е нелечима. Многото фактори от съвременния живот – компютъра, телевизията, силната музика и яркото осветление както и транспорта и особено със самолет – могат да доведат до пристъп. В други случаи болестта би могла да повлияе на отношенията в семейството и в работата.
Мигрената се отличава от другите типове главоболие по своята драматичност. Практическия здрав човек започва внезапно да изпитва нарастваща пулсираща болка, сравмина дори с удари с чук по главата. Ако не се окаже помощ, пристъпът можа да продължи дори цяло денонощие.
Лечението включва спиране на всякаква работа, трява да се легне в тиха и затъмнена стая и да се почива. Понякога има позиви за повръщане, по – рядко водещи до повръщание. Постепено болката отминава, но само до следващия пристъп.
Мигрената не може да бъде окончателно излекувана, но може страдащия да се приучи към нея. Първо се препоръчва съвет със специалист. Съществуват специални неврофизиологични методи, чрез които може да се постигне индивудуално облекчение. Към това се добавят антимигренозни препарати, които обаче е редно да бъдат предписани и прилагани по схема. Някои съвременни препарати облекчават болката до 2ч от началото на пристъпа и елиминират съпътстващото гадене.
www.doctorbg.com