Начало
НачалоЗдравни новиниГастроезофагеалният рефлукс не е свързан с по-ниска преживяемост
Гастроезофагеалният рефлукс не е свързан с по-ниска преживяемост 21 януари 2008

Гастроезаофагеалният рефлукс (ГЕР) не е свързан с по-ниска преживяемост, според резултатите на популационно-базирано проучване, публикувано в American Journal of Gastroenterology.

Повишеният риск от езофагеален аденокарцином при хроничен симптоматичен рефлукс остава основно притеснение при хората, които страдат от това състояние, обясняват авторите на проучването. Освен  че предизвиква рак, за рефлукса се смята, че предизвиква и редица значителни екстраезофагеални усложнения, като неатопична астма, рекурентна аспирация и белодробна фиброза. Въпреки това, не е установено дали рефлуксът е свързан с по-лоша преживяемост.

Межди 1988 и 1993 г. учените провели непряка анкета на популационно-базирани кохорти, като били попълнени общо 5288 въпросници . Котегориите на ГЕР симптомите били класифицирани по следния начин: ежедневно, ежеседмично, рядко и никога.

Чрез административни протоколи била установена смъртността сред участниците. Пропорционалната рискова регресия определила рисковите отношения (hazard ratios, HRs) на връзката между преживяемостта и ГЕР субгрупите. За по голяма точност били отчетени фактори като възраст, пол, ниво на образоване, употреба на алкохол и цигари.

Средната възраст на анкетираните лица била 53 години - 51% жени. 2% докладвали ежедневно парене в областта на сърцето, 13% - седмично парене, 40% - рядко парене; 35% - не докладвали парене.

Била установена връзка между всяка категория и преживяемостта (P< .001). Ежедневното парене не било свързано с повишена смъртност спрямо групата без парене (HR, 1.17; 95% CI, 0.82- 1.65). Преживяемостта била по-голяма при групата със парене веднъж или няколко пъти седмично (но не всеки ден) (HR, 0.67; 95% CI, 0.55 - 0.83), както и при групата с рядко парене (HR, 0.90; 95% CI, 0.70 - 0.92) в сравнение с групата без парене. Факторите свързани с по-лоша преживяемост били възраст, мъжки пол и тютюнопушене.

В заключение авторите отбелязват: "В това популационно базирано проучване, симптомите на рефлукс не са свързани с по-лоша преживяемост. Затова по-голямата част от пациентите трябва да бъдат успокоени за доброкачествеността на това състояние".

Ограниченията на проучването включват: диагнозата, базирана само на симптоми, неточни данни, неспособност да се отчете индексът на телесна маса, липса на данни за употребата на медикаменти.


Вижте още:

Гастроптоза

Заболявания на стомаха


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator