Специален вид стент, способен да улавя ендотелните прогениторни клетки, показва ефективност 18 януари 2008
Употребата на нов вид стент, специално създаден да улавя ендотелни прогениторни клетки (ЕПК) и по този начин да се предизвика ендотелизация, е безопасна и ефективна при първични перкутанни коронарни интервенции при високорискови пациенти с миокарден инфаркт с ST-елевация. Това съобщиха сингапурски учени в доклад, публикуван в American Heart Journal.
Проучването, описано в доклада, сочи, че упоребата на този вид стент е свързана с по-нисък риск от рестеноза и стент тромбоза.
Уникалните способности на стента са свързани с неговата обвивка, съдържаща CD34 антитела, които активно привличат циркулиращите ендотелни прогениторни клетки, след като стентът се имплантира в коронарната артерия. По този начин се ускорява процесът на ендотелизация на стента и се скъсява времето на контакт между опорите на стента и кръвта. Така се понижава рискът от рестеноза и тромбоза, които са двата главни лимитиращи фактора след имплантацията на стент.
Повишаването на броя циркулиращи ЕПК в първите часове след остър МИ и допълнителната терапия със статини, може да наложи употребата на новия вид стент като първа опция на избор при пациенти със STEMI.
В проучване, включващо 120 пациенти с този вид инфаркт, били използвани 129 EПК улавящи стентове с успех при 95% от пациентите. Честотата на страничните коронарни ефекти била 1,6% в болницата, 4,2% на 30-я ден, 5,8% на 6-я месец и 9,2% на първата година.
Бил установен по един случай на остра и подостра стентова тромбоза, но не са били описани случаи на късна тромбоза. Това е от изключителна важност, имайки предвид притесненията за късна тромбоза при стентовете, излъчващи лекарства.
www.doctorbg.com