Начало
НачалоЗдравни новиниПоддържането на физическа активност и умерената консумация на алкохол са ключът към дълголетието
Поддържането на физическа активност и умерената консумация на алкохол са ключът към дълголетието 14 януари 2008

Физическата активност и умереният прием на алкохол са от съществено значение за намаляване на фаталната исхемична болест на сърцето (ИБС) и общата смъртност, сочи ново проучване.

Проучването, публикувано в European Heart Journal, сочи че, хората, които приемат умерени количества алкохол и са физически активни имат по-нисък риск от смърт следствие на сърдечни и други заболявания в сравнение с тези, които са въздържатели. Хората, които не употребяват алкохол имат от 30% до 49% повишен риск от сърдечна болест в сравнение с хората, които пият, са физически активни или двете.

Изследването е проведено от датски учени и е първото, което се фокусира върху комбинираното влияние на физическата активност и алкохола относно смъртността от ИБС и смъртността от други причини. Учените отбелязват, че и двата фактора са известни с това, че имат положителен ефект върху циркулаторноата система, но дали само един от тях е достатъчен или двата са важни за доброто здраве на сърдечно съдовата система - не е напълно изяснено. Затова те провели проучване, което да установи комбинираното влияние на физическата активност и консумацията на алкохол върху ИБс

Датските учени анализирали данни от 11 914 мъже и жени на възраст на 20 години без коронарна болест на сърцето. В това популационно проучване, участниците попълнили въпросник относно различни здравно-свързани въпроси, включително физическа активност и седмичен прием на алкохол. След това всички били подложени на различни физически изследвания.

Физическата активност била разделена на три категории: физически неактивен, ниска степен на активност (лека физическа активност от 2 до 4 часа на ден - ходене, колоездене, градинарство и др.) и висока физическа активност (леки физически натоварвания над 4 часа седмично или интензивни натоварвания над 2 часа седмично.

Алкохолният прием бил дефиниран в следните групи: въздържатели (по-малко от 1 питие на седмица), умерена консумация (от 1 до 14 питиета седмично) и висока консумация (над 15 питиета седмично).

По време на 20-годишното проследяване били установени 1242 случая на фатална сърдечна болест, 5901 участника починали от различни причини. И при двата пола физическата активност била свързана с по-нисък риск както от фатална ИБС, така и другопричинна смъртност. Седмичната употреба на алкохол била свързана обратно пропорционално с инцидентите на ИБС. Спрямо смъртността от други причини се наблюдавала U-образна зависимост. В рамките на всяко ниво физическа активност, въздържателите имали най-висок риск от фатална сърдечна болест, докато както въздържателите, така и консумиращите голямо количество алкохол имали най-висок риск от смърт по каквато и да е причина. Физически неактивните имали най-висок риск както от фатално сърдечно заболяване, така и от смърт по друга причина в рамките на всяка категория за алкохолен прием.

Риск за фатална ИБС и смъртност по всякакви причини в зависимост от физическата активност



Риск за фатална ИБС и смъртност по всякакви причини в зависимост от консумацията на алкохол



Учените обобщават, че най-малък риск от смърт по каквато и да е причина се наблюдава при физически активните умерени консуматори на алкохол, а най-голям - физически неактивните въздържатели и консуматори на големи количества алкохол. Затова, както умерената до висока физическа активност, така и умерената употреба на алкохол са от значение за намаляване на риска от ИБС и общата смъртност от всички причини.


Вижте още:

Редовното практикуване на спорт понижава риска от дълбока венозна тромбоза и белодробна емболия

Добрата физическа форма понижава риска от инсулт наполовина


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator