Халвата е изключително полезна за някои състояния. При рязко понижение на телесното тегло, анемия, хронични белодробни заболявания и други заболявания изискващи висококалорично хранене халвата е много добро средство на избор. Тя се препоръчва и при ацидоза, т.е. повишена киселинност на телесните течности. Състоянията на фебрилитет изискват да се приемат контрирани калорични храни, в този случай също може да се разчита на халвата.
Сусамовата халва е направена от семената на богати на хранителни вещества растения. Таханът също е каша с смлян и печен сусам. Специалистите твърдят, че по своите качества върху кръвоносните съдове, таханът е еднакво полезен като зехтина.
Изследвания върху съставът на тахан халвата посочват, че там се съдържат дори повече белтъчини отколкото в сиренето и някои меса. Здравословните качества на халтата са неуспорими поради големия процент на съдършащи се незаменими аминокиселини. Сусамовото масло е мазнина, която е напълно усвоима от организма.
Изчислено е, че със 100 г. сусам се внасят около 30 г. белтъци, 60 г. мазнини, 20 г. въглехидрати, 4 г. влакнини, 2,5 г. оксалати.
Слънчогледовата халва не е по-малко калорична от сусамовата. Поради съдържащите се ненаситени мастни киселини, тази халва е много полезна при слаби хора с проблеми със сърдечно – съдовата система. Също така е част от режима на възстановяване след тежко и продължително боледуване. Специалистите препоръчват тахана и при хроничен гастрит, язва на стомаха и на дванадесетопръстника.
Вижте още:Яйчена диетаСок или нектар?www.doctorbg.com