Емфиземът, диагностициран чрез КТ, е свързан с повишен риск от белодробен карцином 13 март 2008
Наличието на емфизем, установен чрез нискодозова КТ е независим рисков фактор за белодробен рак. Това се твърди в доклад, публикуван в Chest.
Скринирането за белодробен рак чрез KT с ниска радиационна доза е обещаваща стратегия, за която в момента се провеждат интензивни проучвания. Важен аспект на тези стратегии е възможността да бъдат идентифицирани пациентите с висок риск за рак на белия дроб. Така пациентите биха понижили риска, отказвайки се от пушенето, може да се постави ранна диагноза и да се проведе химиопревенция, обясняват учените.
Авторите на доклада изследвали значението на емфизема, открит чрез нискорадиационна компютърна томография, използвайки данните от проспективна кохорта, включваща 1166 бивши и настоящи пушачи - участници в скринингово проучване за белодробен рак. Участниците били подложени на първоначални КТ и спирометрия. Ежегодно били правени изследвания с КТ в продължение на 5 години.
У 29% бил установен емфизем още с първата КТ. 25% имали обструкция на дихателните пътища, установена чрез спирометрия. От пациентите с емфизем 53% нямали обструкция.
23 от пациентите били диагностицирани с рак на белия дроб; 17 от случаите били установени още на бейзлайн скрининга, а 6 - на ежегодишния скрининг.
Резултатите от анализа сочат, че честотата на белодробен рак сред пациентите с и без емфизем след направена КТ е 25.0 на 1000 човешки години и 7,5 на 1000 човешки години респективно (risk ratio, 3.33).
Наличието на емфизем на компютърната томография е свързано с повишен риск от рак при пациентите без обструкция (risk ratio, 2,51). Обструкцията самостоятелно не е независимо свързана с повишен риск.
Авторите на проучването обобщават, че емфиземът, установен чрез нискодозова компютърна томография е независим рисков фактор за рак на белия дроб. Ако резултатите се потвърдят, тази информация би могла да бъде използвана за селектиране на кандидатите за скрининг и химиопревенция на рака на белия дроб.
Вижте още:
Белодробен емфизем Хронична обструктивна бронхо-белодробна болест (ХОБББ)