Начало
НачалоЗдравни новиниРолята на Hydrocortisone за преживяемостта при септичен шок е под въпрос
Ролята на Hydrocortisone за преживяемостта при септичен шок е под въпрос 22 януари 2008

Чрез рандомизирано, плацебо-контролирано проучване бе установено, че хидрокортизонът не подобрява преживяемостта независимо от адреналния отговор към администрацията на корткотропин.

Д-р Чарлз Спрънг от Hadassah Hebrew University Medical Center, Йерусалим и международен екип са публикували откритието си в The New England Journal of Medicine. Според автора проучването показва, че ролята на кортикостероидите при септичния шок не е ясна.

Лечението с физиологични дози хидрокортизон е препоръчителната терапия при пациенти със септичен шок, въпреки  че полза е била докладванa само при пациенти, които са останали хипотензивни след вазопреснорна и флуидна ресусцитация и са имали понижен отговор към кортикотропин, отбелязват авторите.

За целта на проучването 499 пациента със септичен шок с времетраене под 72 ч. са били рандомизирани на 50 мг. интравенозен хидрокортизон (n=251) или плацебо (n=248) всеки 6 часа в продължеие на 5 дни. В следващите 6 дни дозата била понижена.

Преди лечението всичките 499 пациенти са били подложени на тест със стимулация с кортикотропин. При 233 (46,7%) не се наблюдавал отговор към кортикотропин - при  125 от хидрокортизон и 108 от плацебо групата.

Д-р Спрънг и колеги установили, че употребата на ниски дози хидрокортизон няма значителен ефект върху смъртността на 28-я ден. Резултатът бил валиден както при общата популация и при пациентите със и без отговор към кортикотропин.

34,3% от пациентите от хидрокортизон групата и 31,5% от плацебо групата починали. Измежду тези с отговор към кортикотропин смъртността била 28,8% и 28,7% при хидрокортизон и плацебо групата съответно. При пациентите без отговор към кортикотропин смъртността на 28-ия ден била 39,2 и 36,1% респективно.

Шокът бил повлиян по-бързо при пациентите, третирани с хидрокортизон, но това не подобрило преживяемостта.


Вижте още:


Специален вид стент, способен да улавя ендотелните прогениторни клетки, показва ефективност

Високият прием на сорбитол може да предизвика значителна загуба на тегло


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator