Начало
НачалоЗдравни новиниЧастичната нефректомия води до по-добра преживяемост при малки бъбречни тумори
Частичната нефректомия води до по-добра преживяемост при малки бъбречни тумори 11 януари 2008

Ново проучване твърди, че за младите пациенти частичната нефректомия е по-добър избор от тоталната, особено при тумори с размер между 2 и 4 см.

Ретроспективен анализ, публикуван в Journal of Urology, показва, че пациентите под 65-годишна възраст имат по-добра преживяемост след извършване на частична нефректомия. Според авторите на проучването, тоталното премахване на бъбрека води до предиспозиция към кардиоваскуларни инциденти, но добавят, че са необходими по-задълбочени изследвания относно тази хипотеза.

Д-р Томсън от Memorial Sloan–Kettering Cancer Center, Ню Йорк и екипът му анализирали картоните на 548 пациенти, лекувани за ренален тумор с размер под 4 см. Повече от половината пациeнти (n=358) претърпели частична нефректомия; на 290 била извършена радикална нефректомия. Най-общо, не била открита значителна разлика в преживяемостта между двете групи (относителен риск, 1.12 Р>.52)

Въпреки тези резултати, екипът анализирал 327-те пациента под 65-годишна възраст по време на хирургичната процедура. Тогава била установена значителна разлика в преживяемостта между двете групи. Смъртният риск при групата с радикална нефректомия бил значително по-висок от този на групата с частична нефректомия (отн. риск, 2.16; P>0,02). 10-годишната преживяемост била 82% за пациентите, претърпели тотална нефректомия, и 93% - за пациентите с частична нефректомия.

Авторите на проучването смятат че урологичните хирурзи трябва да имат предвид дългосрочните последици за пациента преди да предприемат пълна нефректомия. В САЩ само 20% от случаите на малки бъбречни тумори се подлагат на частична нефректомия.

Бъбречните тумори с размер под 4 см са нискорискови; около 20% са доброкачествени, а 60% - бавнорастящи. Главният проблем е, че около 1/4 от пациентите имат клинично неразпозната бъбречна недостатъчност, а 35-40% - са рискови за хронична бъбречна болест. При такива пациенти радикалната нефректомия трябва да се избягва.

Хирурзите трябва да се стремят към запазване на бъбречните функции в дългосрочен план, тъй като по този начин неминуемо ще се увеличи преживяемостта на пациентите. Преживяемостта от самия рак е една и съща и при двата вида нефректомия, но новите данни сочат, че може би има разлика в общата преживяемост.


Вижте още:


Ранното лечение на инфекциите на пикочните пътища предпазва бъбреците

Нов медикамент показва активност срещу бъбречния карцином


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator