Резултатите от ново проучване показват, че статините, използвани за понижаване на холестерола, помагат и за превенцията на хаотичните сърдечни удари, които могат да доведат до внезапна сърдечна смърт (ВСС).
Проучването показва, че статините са свързани със статистически значимо 19-процентово понижение на риска от ВСС.
ВСС се причинява, когато сърцето внезапно спре да бие или от синусов премине в хаотичен ритъм или аритмия. Вследствие не може да се поддържа адекватен кръвен поток. Сърдечна атака се получва, когато се наруши кръвотокът през артерия, снабдяваща миокарда с кръв.
Д-р Джакомо Левантеси и колеги от Mount Sinai School of Medicine, Чиети в Италия анализирали данни от 10 големи проучвания, включващи 22 275 пацциента. Била изследвана връзката между лечението със статини като Lipitor и Zocor и честотата на ВСС.
След период на проследяване средно от 4,4 години било установено, че вероятността за ВСС при пациенти, третирани със статини е 3%. За сравнение - при контролната група вероятността е 3,8%. Редукцията на риска е независима от промените в нивата на холестерола.
Италианските лекари обобщават, че част от клиничната полза на статините се крие в способността им да намаляват инцидентите на животозастрашаващи аритмии.
В друго проучване пък се твърди, че статините имат протективен ефект и върху белодробните функции. Тъй като първите имат и противовъзпалителен ефект, той може да се използва при хронична белодробна болест, често срещана при пушачи.
Проучването включвало 418 пушачи, 215 от които приемали статини - Pravachol и Crestor. Всички учвастници имали абнормални резултати на спирометриите в началото на проучването. Били проведени 2 теста за оценка на белодробните функции на интервал от 6 месеца.
Влошаването на белодробните функции било значително по-бавно при статин-приемащите пациенти. Разликата била значима независимо от вида на белодробната болест и от това дали пациентът е настоящ или бивш пушач.
Вижте още:Рисковите фактори за сърдечен инфаркт
Нов вид холестерол-понижаващ медикамент показва ефективност
www.doctorbg.com