Остарял антибиотик ускорява възстановяването при туберколоза 07 януари 2008
Антибиотик, използван в миналото за лечение на туберколоза, изглежда е ефективен при лечението на най-честата и заразна форма на болестта, съобщиха учени от САЩ.
Заменяйки антибиотик от терапевтичната схема с рифапентин (rifapentine), учените са успели да излекуват мишки 2-3 пъти по бързо.
Ако това се потвърди и при хора, стандартното лечение от 6 месеца би могло да се скъси до 3 месеца или по-малко, обяснява Д-р Ноермбергер, специалист по инфекциозни болести от университета Johns Hopkins.
Дневните дози рифапентин, произвеждан от Sanofi-Aventis под името Priftin, са се оказали толкова ефективни при мишки, че през 2008 година са планирани проучвания с хора в 8 страни.
По-краткото лечение би могло да помогне на пациентите да се придържат по-добре към терапията и по-този начин да се предотврати появата на резистентни щамове.
Туберкулозата поразява около 1/3 от населението на Земята. При повечето случаи инфекцията е латентна, което означава, че при такива хора тя е безсимптомна и неконтагиозна.
Инфекцията може да се активира при имуносупресия - най-често при инфекция с HIV.
Вижте още:Българо-италиански вирусни ваксиниБелодробна туберкулоза