3-годишно момче разви левкемия, след като му бе приложена експериментална генна терапия. Лекарите в Great Ormond Street Hospital, Лондон, съобщиха, че успешно са успели да излекуват Х-свързан тежък имунодефицит (SCID-X1).
Въпреки че отдавна се предполага, че генната терапия е свързана с евентуалното развитие на левкемия, това е първият случай в болницата. Лекарите обясняват, че е необходимо да се потърсят нови подобрени методики за генна терапия през следващите години.
Преди 5 години подобни случаи на левкемия се случиха и при три френски момченца, подложени на генна терапия. Учените смятат, че в тези случаи терапията е отключила ген, който е предизвикал свръхпродукция на Т-клетки от костния мозък.
Леонард Сеймор, професор по генна терапия в Оксфордския университет, обяснява, че случаят с 3-годишното момче показва нуждата от баланс между риска за пациента и ползите от лечението, тъй като за някои генната терапия е единствената надежда.
Детската левкемия е сравнително лечима с успеваемост от около 90% и повече. Обратно, децата с SCID, които не могат да получат костен мизък, умират най-често в първата година на заболяването.
Вижте още:Ваксина срещу левкемия утроява преживяемостта без инциденти
Резистентността към Temozolomide при левкемията е свързана с репаративната активност на ДНКwww.doctorbg.com