Ечемикът е изолирано възпаление на някои от намиращите се в клепача жлези. Различават се два вида ечемик: външен и вътрешен.
Външен ечемик се нарича възпалително заболяване на видоизменена мастна жлеза при космен фоликул, подобно на фурункула. Среща се в пубертета, у хора с рефракционни аномалии и при диабетици.
Заболяването започва със слаб дифузен оток и зачервяване на свободния клепачен край и със слаба болезненост. По-късно възпалителните прояви се засилват. Болният започва да усеща парене, тежест и по-силна болка. В този стадий поради общата оточност на целия клепач заболяването може да се сбърка с абсцес на целия клепач.
Четири-пет дни след започване на процеса на мястото на заболелия космен фоликул обикновено се очертава жълтеникавият връх на ечемика. Скоро ечемикът се пробива и от него изтича малко жълта гной. С това усещането на тежест и болка намаляват и дори изчезват напълно. Оздравяването настъпва за около 7-10 дни.
Вътрешен ечемик има, когато възпалението се загнезди във видоизменените мастни жлези на клепача. Тук в сравнение с външния ечемик процесът е по- дълбок, обхваща по-голяма жлеза и протича по-тежко. Отокът е по-голям, зачервяването е по- силно, а усещането на тежест и болка по-значителни.
Лечението както на външния, така и на вътрешния ечемик трябва да се започне с топли апликации. Наред с това се прилагат дезинфектиращи компреси. Ечемикът никога не се изстисква поради опасност от разпространяване на инфекцията към орбита, респективно от тромбофлебит на орбитните вени или на кавернозния синус
www.doctorbg.com