Как да захраним правилно бебето 26 ноември 2007
Според препоръките на УНИЦЕФ, до една година бебето трябва да се храни основно с кърма, а пюретата и кашите да се дават след като вече е сукало. Въвеждането на храната трябва да става по определен ред, начин и време. Въведената храна трябва да замества едно млечно хранене. Според Световнта здравна организация захранването може да започне след 4 месеца, но се препоръчва бебето да навърши 6 месеца. В по-голяма част от света ранното захранване вече е отменено, но за съжаление в България още се практикува. Ранното захранване може да мине без проблеми в детска възраст, но носи вреди в дългосрочен план. Причините за това са следните:
- плодовите сокчета не могат да бъдат усвоени преди шест месечна възраст и могат да доведат до хронични диарии; - храносмилателната система още е незряла. Между 4 и 7 месеца започва да се секретира имуноглоболин А, който образува покритие на вътрешната страна на червата и не позволява на алергените да проникнат в кръвта; - механизмът на преглъщане не работи добре и голяма част от храната ще бъде изплюта; - детето трабва да може да седи, защото в полулегнало състояние може да се задави; - преди 6 месеца бебетатa не могат да дъвчат, защото още на са им поникнали зъби; . - през 5 месец се увеличава слюноотделянето, благодарение на което хранатa започва да се разгражда още в устата; - рано въведените храни пречат да се усвоява хранителните вещества на млякото, а веществата от тези храни детето може да усвои едва след една годинка.
Има някои признаци по които можем да разберем, че детето е готово за захранване:
- вече може да седи;
- взема предмети и ги слага в устата си; - гледа ви как се храните, проявава любопотство и и иска от вашата храна; - струва ви се, че бебето остава гладно след кърменето. Един примерен режим за захранчането е следният:
6 месец - сутрин: се въвежда 10 - 30 гр каша или настърган плод.
7 месец – сутрин: 20 – 30 гр каша и 20 гр плод; обяд: 10 – 30 гр пасирани зеленчуци.
8 месец - сутрин: 50 -70 гр каша и 30 гр плод; обед: 30 - 50 гр пасирани зеленчуцу и 10 -20 пасирано месо.
9 месец - сутрин: 70 -90 гр каша и 30 гр плод; обед: 50 -70 гр пасирани зеленчуцу и 20 -30 гр пасирано месо; вечер: 10 -30 гр намачкани зеленчуци.
10 – 12 месец – сутрин: 100 – 150 гр овесени ядки и 50 – 100 гр плод; обяд: 150 – 180 зеленчуци на парченца и 50 – 70 гр месо на парченца; следобед: 2 -3 обикновени бисквити и 20 -30 гр плод; вечер: 150 – 200 гр зеленчуци на парченца и/или ориз.
През този период бебето трябва да поема кърма колкото иска през останалата част на деня. След 6 месеца трябва да се добави и жълтък, първоначално половин и към 10 – 12 месец по един на ден. Когато детето яде твърда храна (на обед и вечеря) може да се дават плодови сокчета. Подходящи плодове са ябълки, круши и череши, в този период не са подходи мъхести и цитрусови плодове.
Вижте още:
Хранене на кърмачето Кърменето влияе протективно на белите дробове на бебето
www.doctorbg.com
|