Често използваните устройства, наречени кардиовертерни дефибрилатори, не влошават качеството на живот на пациента. Това се споменава в доклад, публикуван в Archives of Internal Medicine.
Имплантираните кардиовертерни дефибрилатори засичат, когато сърцето започне да се съкращава бързо и/или неправилно, и подават елктрични импулси, които могат да се окажат и животоспасяващи.
Досегашни проучвания сочат, че обичайно този вид импланти имат малко влияние върху качеството на живот на пациента, но когато генерират често шокови импулси, болният страда емоционално и ментално.
"Поставяйки импланти в голям брой пациенти, ние трябва да сме сигурни, че не влошаваме качеството на живот на болните в усилията си да го удължим", обяснява д-р Род Пасман.
"Нашето проучване показва, че на практика повечето пациенти понасят имплантирания дефибрилатор и живеят нормално", допълва докторът.
Д-р Пасман и екип проучили голям брой пациенти, включени в друго проучване (DEFINITE). Те изследвали влиянието на кардиовертерните дефибрилатори и шоковите импулси, генерирани от тях, върху качеството на живот при тези пациенти.
Не била открита разлика в качеството на живот между пациентите с импланти и тези на стандартна терапия по време на 36-месечното проучване. Все пак учените отбелязват, че при пациените, претърпели повече шокови импулси, се наблюдавало засягане в емоционалното и менталното качество на живот.
"Както лекарите, така и пациентите трябва да знаят, че честите електрически шокове може да повлияят качеството на живот. Лекарят може да направи две важни неща: да програмира устройството да отговаря с шок при едни състояния, а да лекува конвенционално други и по този начин да намали честотата на шоковете; второто нещо, което може да се направи за пациента, е да му се предостави допълнителна психологична подкрепа", обобщават авторите на проучването.
Вижте още:
За здраво сърце - 13 основни правилаДиета за здраво сърце
www.doctorbg.com