Анти TNF-терапията при пациентите с РА в практиката е по-слабо ефективна отколкото при клиничните проучвания 23 ноември 2007
В клиничната практика анти-ТНФ терапията при пациенти с ревматоиден артрит се оказва по-слабо ефективна отолкото при рандомизирани клинични проучвания (РКП). Това установиха датски лекари. Докладът е публикуван в Annals of the Rheumatic Diseases. Според доклада селекцията на пациентите при РКП оказва резултат.
За да сравнят ефективността на анти-ТНФ препаратите, учените анализирали резултатите от 11 рандомизирани клинични проучвания, включващи пациенти с РА, третирани с etanercept, infliximab или adalimumab.
Датските лекари сравнили тези резултати с информацията от регистър с 546 РА пациенти, инициирали анти-ТНФ терапия.
В 10 от 11 проучвания процентът пациенти, достигнали 20% подобрение, е по-висок от този в клиничната практика. При 5 от тези проучвания разликата е значителна.
Все пак учените отбелязват, че при отчитане на включващите критерии, само 44 до 79% от пациентите от регистъра биха били подходящи за РКП с анти-ТНФ терапия. След като тези критерии били отчетени и приложени за пациентите от регистъра и след като данните били отново сравнени, и при двете групи резултатите били сходни.
Авторите на проучването обобщават:
"Ефективността на анти-ТНФ терапията в клиничната практика е по-малка отколкото при РКП, но ако се избере подходящ пациент, може да се наблюдава ефективност, сходна с тази при РКП".
Вижте още:Комбинацията от TNF инхибитор и Methotrexate e кардиопротективна при ревматоиден артритМедитацията – естествен начин за облекчаване на болките при артритwww.doctorbg.com