Lenalidomide значително удължава живота при мултиплена миелома 23 ноември 2007
Lenalidomide (Revlimid) може значително да удължи живота на болни от мултиплена миелома. Това сочат резултати от 2 проучвания във фаза 3, публикувани в New England Journal of Medicine.
Данните от тези проучвания вече доведоха до одобряването на медикамента. Миналата година Lenalidomide бе одобрен за употреба с високи дози дексаметазон за лечението на пациенти с мултиплена миелома, претърпели неуспех при предишната терапия. Проучванията сочат, че комбинираната терапия има много по-добър ефект отколкото само дексаметазон. Комбинацията от двата медикамента значително удължава ремисиите и общата преживяемост, обясняват авторите.
"Благодарение на Lenalidomide ние успяхме да превърнем болестта от убиец в хроничено заболяване", казва Едуард Щатмауер, директор на Cancer Center при University of Pennsylvania, Филаделфия.
И двете проучвания са спонсорирани от производителя на медикамента - Celgene. Едното от проучванията, наречено Multiple Myeloma 009, включва 353 пациента и е проведено в САЩ, а другото, наречено ММ 010 - 351 човека и проведено в Европа, Израел и Австралия.
Резултатите и от двете проучвания са сходни. И при двете се сравнява ефектът на lenalidomide + дексаметазон и самостоятелно дексаметазон. Комбинацията значително удължава времето за прогресия - от 4,7 на 11,1 месеца при 009 проучването(р<0.001), и от 4,7 на 11,3 месеца при 010 проучването(р<0,001). Това е най-дългият период за прогресия, който е достиган досега.
Комбинацията удължва значително и преживяемостта - от 20,2 месеца на 29,6 месеца (р<0,001) при първото проучване. От второто проучване няма все още данни по време на писане на доклада.
"Най-честите странични ефекти са неутропения, мускулни крампи, констпация, повръщане, тремор и замаяност. Основният нежелан ефект е хематологичен, но при нагласяне на дозата той може да се минимизира", отбелязват авторите.
Вижте още:Nitrofurantoin може да се използва като заместител на флуорохинолоните при лечение на остър циститПолучиха плурипотентни стволови клетки от диференцирани клеткиwww.doctorbg.com