Cetuximab подобрява преживяемостта при пациенти с напреднал колорекатлен рак 16 ноември 2007
Cetuximab подобрява преживяемостта и качеството на живот при пациенти с напреднал колоректален рак и неуспешно предишно лечение. Информацията е публикувана в New England Journal of Medicine.
"За пръв път лечението с един единствен агент доказано удължава живота при пациенти с напреднала форма на колоректален рак. Другият медикамент, който също се прилага при този вид рак, е анти-VEGF (vascular endothelial growth factor) антяло - bevacizumab, но за добър ефект е необходимо да се прилага заедно с химиотерапия. Cetuximab има силен ефект дори без съпътсваща химиотерапия", отбелязва авторът на проучването д-р Дерек Джонкър
Рецепторът за епидермалния растежен фактор, който учваства в клетъчната регулация, често е подложен на регулация-нагоре (up-regulation) при колоректалния рак. Cetuximab е IgG1 моноклонално антитяло, което се свързва с екстрацелулaрния домен на рецептора. Проучвания демонстрират, че препаратът има ефект при колоректалния рак. Добри резултати и по-малка резистентност се наблюдават, когато препаратът се прилага с irinotecan.
За да се установи влиянието на Cetuximab върху преживяемостта при паценити с напреднал колоректален рак, били рандомизирани 572 пациента с този вид рак, експресиращ имунохистохимично откриваем рецептор за ендотелния растежен фактор. Всички пациенти са били лекувани с fluoropyrimidine, irinotecan и oxaliplatin или са имали контраиндикации за употребата на тези медикаменти.
Средната продължителност на лечението била 8,1 седмици, а визитите били на 14-я месец. Към датата на анализа 456 пациента починали - всички с изключение на 6 - от колоректалния рак.
Средната продължителност на живота при пациентите, получавали cetuximab била 6,1 месец в сравнение с 4,6 % при пациентите на поддържащо лечение. Процентът на пациентите, приемащи cetuximab и преживевели 6-я и 12-я месец бил 50% и 21% съответно, срещу 33% и 16% при болните, неполучвавщи медикамента.
Вижте още:Затлъстяването е свързано с увеличен риск от колоректален рак при жениАспирин срещу рак на колона
www.doctorbg.com