Колоезденето при мъже води до загуба на костна плътност 06 ноември 2007
Колоезденето несъмнено е полезно за сърцето, но изглежда не важи същото за костите, показват резултатите от ново проучване.
Учените открили, че колоездачите по-често страдат от понижена костна плътност в областа на гръбнака и бедрената кост в сравнение с мъжете, които редовно тичат за здраве.
При изследването се установило, че велосипедистите имали по-ниска костна маса, а 63 имали остеопения в гръбначния стълб или бедраната кост, докладват учените. Остеопенията може да доведе до остеопороза, която е изключително инвалидизиращо заболяване. Често остеопорозата е смятана за типично женско заболяване, тъй като е свързана с понижени нива на естроген след менопаузата. Оказва се обаче, че близо 2 милиона мъже в САЩ страдат от остеопороза, а 12 милиона имат остеопения.
В проучването учваствали 43 мъже на възраст между 20 и 59 години, които са били или велосипедисти, или бегачи. Всички са тренирали поне 6 часа на седмчно за период от минимум 2 години.
Освен понижената костна плътност, при колоездачите се наблюдавал седемкратно по-висок риск за развитие на остеопения на гръбначния стълб в сравнение с бегачите. Бягането, скачането и други подобно дейности подлагат костите на стрес. Тези сили водят до заякване на костите. Обратно, при сравнително по-слабо интензивни спортове като бягане и плуване се натоварва по-скоро сърцето, но не и костите.
Авторите на проучването съветват хората, които се занимават с по-слабо интензивни спортове да започнат да практикуват и джогинг. При хората с травми или артрит упражненията с тежести са добра алтернатива, добавят те.
www.doctorbg.com
|