Нови данни за протеин в панкреаса може да помогнат да се разбере патогенезата на диабета повреме на бременност, съобщиха изследователи от Stanford University Medical Center.
Около 5 процента от жените развиват т.нар. гестационен диабет, който е водещата причина за вродени дефекти при новородени. Счита се, че гестационният диабет е предиспозиционен фактор за по-късно развитие на диабет у децата.
При проучване с мишки учените се фокусирали върху протеин, наречен менин, за който се смята, че предотвратява рака на панкреаса и други органи. Менинът предотвратява панкератичния рак, като блокира растежа на клетките на панкреаса.
Обаче инсулин-продуциращите клетки се нуждаят от по-голям растеж, за да осигурят достатъчно инсулин по време на бременността. Затова панкреасът синтезира по-малко менин при бременните жени. След края на бременността нивата на менин се връщат към нормалните си нива, а клетките в Лангерхансовите острови - до предишния си размер.
Авторите на проучването успели да създадат мишки, които синтезират повече менин. Те открили, че по време на бременност, клетките в панкреаса имали недостатъчен растеж, което довело до гестационен диабет.
"Това показва, че съществува вътрешен код, който контролира растежа на клетките на панкраса, код, който трябва да разбием", обяснява един от авторите. Той допълва, че нивото на менин в панкреаса се контролира от пролактина, който се увеличава при бременни.
Проучването е публикувано в
Journal Science.