Симптоми:
Алергичните реакции при човека имат различни признаци и симптоми. Очните алергични състояния варират от едва доловими симптоми като сърбене, сълзене на очите, съпроводени с лека хиперемия до обширни възпалителни реакции. Най-честите симптоми са: сърбеж, парене и сълзене на очите, като секретът е воднист. В повечето случаи анамнестично се установяват предишни алергични състояния. Най-важните симптоми, характерни за алергичния конюнктивит, са подуване, червени, едематозни клепачи, конюнктивални папили, непалпиращ се преорукуларен лимфен възел.
Патофизиология:
Алергичните реакции са хиперреактивност на имунната система към чужди субстанции - т.нар имуногени или алергени. Отговорът може да бъде вроден или придобит. Ключовият компонент на очната алергична реакция е мастоцитът. Когато мастоцитите взаимодействат със специфични алергени те се дегранулират, като изхвърлят химични медиатори в заобикалящите тъкани. Главните медиатори са хистамин (който повишава съдовия пермеабилитет, предизвиква вазодилатация, сърбеж, бронхоспазъм и повишена мукусна секреция), неутрални протеази (които генерираат други инфламаторни медиатори); арахидонова киселина (основен компонент на циклооксигеназния път).
Лечение:
Тъй като има различни видове очни възпалителни рекации, лечението е насочено главно към намаляване на симптомите. Най-ефективното лечение на алергичния конюнктивит е елиминацията на алергичния фактор, въпреки че невинаги това е възможно. Препоръчва се налагането на студенти компреси, приложението на изкуствени сълзи и лубриканти, които могат да отмият алергена.
Топикалните декогнестанти предизвикват вазоконстрикция, като намаляват хиперемията, хемозата и другите симптоми, забавяйки освобождаването на на медиаторите в тъканите. Топикалните антихистамини - Emadine и Livostin, както и оралните антихистамини също са добър избор. Стабилизаторите на мастоцитите като Alamast, Alocril, Alomide и пр. инхибират освобождаването на хистамин, но действието им е забавено. Най-често се употребяват медикаменти, които са комбинация от антихистамини и стабилизатори на мастоцитите - ketotifen, azelastine. Последните са изключително подходящи при лечение на сезонни алергии.
Топикалните нестероидни противовъзпалителни средства като ketorolac и voltaren имат индикация при умерени възпалителни реакции. При по-тежки алергии може да се изплзват топикални стероиди като prednisolone, loteprednol. Loteprednol е топикален стероид, специално предназначен за алергични очни възпаления. Той е ефективен дори и при много тежки случаи и изследвания го сочат като сравнително безопасен за продължителна употреба при очни алергии. Препоръчва се мониториране на пациентите, които употребяват препарата повече от 10 дни.