Следобедният сън може би понижава кръвното налягане. Такъв ефект обаче не се получава при почивка, но без сън през деня, откриха учени.
"Интересно е, че понижение на кръвното налягане се получава само по време на сън. Когато човек е в легнало положение, но в будно състояние, подобен феномен не се наблюдава. Намаляването на кръвното налягане се свързва с понижен риск от смърт, причинена от сърдечно-съдови заболявания. Това обяснява защо латиноамериканците и средиземноморците, където сиестите са често явление, страдат по-малко от сърдечни заболявания", отбелязва д-р Аткинсън, автор на проучването.
По време на проучването лекарите изследвали кардио-васкуларните показатели (артериално налягане, сърдечна честота, просвет на кръвоносните съдове) на 9 здрави доброволци на средна възраст 34 години. Участниците били заставени да стоят прави един час; да легнат, но без да заспиват; да заспят. Всички участници са били предупредени да не са спят повече от 4 часа в нощта преди изследването.
По време на следобедния сън, лекарите установили значително понижаване на кръвното налягане и сърдечната честота. За сравнение - не са били наблюдавани промени в кардиоваскуларните показатели, когато участниците си почиват легнали или стоят прави.
"Резултатите сочат, че най-голямо спадане на кръвното налягане се наблюдава в началото на заспиването, т.е когато човек се унася", обяснява Аткинсън. Повреме на този период от съня, който трае средно 9,7 мин., кръвното налягане се понижава най-много, а съдовете са най-силно дилатирани (9% повече)
"Повреме на самия сън не настъпват значителни промени с кръвното налягане", отбелязва Аткинсън.