Начало
НачалоЗдравни новиниУмерените количества алкохол влияят добре на белите дробове
Умерените количества алкохол влияят добре на белите дробове 29 октомври 2007

Няколко питиета на ден са достатъчно, за да поддържате белите си дробове в добро състояние, твърдят учени. Много проучвания вече установиха полезния ефект на умерените количества алкохол върху сърцето, сега нови проучвания твърдят че същото важи и за белите дробове, дори при пушачите.

"Това е най-голямото проучване, което изследва възможния протективен ефект на алкохола върху белите дробове", отбелязва д-р Стантон Сю. "Ние откирхме, че ако пиете по-малко от 2 чаши вино, ликьор или бира, вероятността да се развиете обструктивна белодробна болест като астма и екзема е доста по-малка", добавя той.

Учените отбелязват, че консумацията на по-големи количества алкохол имат отрицателен ефект върху белодробните функци, а и върху черния дроб, както е известно. Друго проучване сочи, че консумацията на повече витамин Д, би могла да има протективен ефект срещу развитието на белодробни болести

За целта на настоящето проучване Сю и колеги анализирали здравните картони на почти 178 000 пациента от северна Калифорния. Всички са били попълнили въпросник относно някои навици като тютюнопушене и употреба на алкохол. 61% докладват, че са имали кардио-респираторно заболяване. Еднакъв процент са отговорили, че консумират 2 или по-малко питиета на ден, 8% - че пият между 2 и 5 питиета дневно, а 2% са отговорили, че консумират над 6 питиета дневно. 21% са отговорили, че не употребяват алкохол.

На всички пациенти са били направени функционални тестове на дихателната система. Сравнявайки резултатите от тестовете и употребата на алкохол от пациентите, Сю открил, че пациентите, които употребяват по-малко от 2 чаши алкохол на ден, но не са въздържатели, имат най-малък риск от развитието на белодробни проблеми. Връзката между умерената употреба на алкохол и здравите бели дробове е валидна дори и при пушачите и пациентите със сърдечно заболяване, установили учените. Трябва да се отбележи, че не е отбелязан видът на употребявания алкохол, така че не може да се каже кой вид алкохол е по-полезен.

Д-р Сю обяснява, че умерената консумация на алкохол понижава с 20% риска от развитие на белодробни збаолявания.

Друго проучване сочи, че някои витамини също имат протективно действие върху белия дроб.

Учени от Бангладеш проследили група от 200 пушачи, които били в добро общо здраве и на възраст между 30 и 50 години. Участниците били разделени в 4 групи, като хората от първата група приемали 10 000 МЕ вит. А, втората - 500 мг вит. С, третата - 200 мг вит. Е, а четвъртата - комбинация от трите витамина. Всички участници били пушачи поне от 11 години.

Учените направили белодробни функционални тестове на всички участници на 2-я и 6-я месец от проучването. 50 човека, непушачи, били използвани като контролна група. Последните не са консумирали витамини.

Въпреки че показателите на нито един от пушачите не се доближавали до тези на непушачите, учените установили, че добавката на витамини значително е подобрила белодробната функция и при 4-те групи пушачи. Най-значителен ефект бил наблюдаван при хората, приемащи и 3-те витамина едновременно. 6 месеца след прекратяването на употребата на витамини, функционалните показатели на пушачите се върнали към първоначалните нива.

Според учените, комбинацията от антиоксиданти може би подпомага белодробните функции.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator