Премахването на сливиците намалява опасните бактерии в гърлото 26 октомври 2007
При деца с чести гърлени инкфекции премахването на сливиците и аденоидната тъкан чрез аденотонзилектомия може да намали нивата на потенциално опасни бактерии, размножаващи с в задната част на гърлото, показва ново проучване. Учените отбелязват обаче, че това може и да не означава по-малко инфекции в гърлото.
Проучването включвало 300 деца между 2 и 8-годишна възраст. Те са били случайно подбрани и подложени на аденотонзилектомия, след което са били проследени.
Гърлени проби са били взети в началото на проучването, на 3-я и и 12-я месец. Лечението с аденотонзилектомия е подпомогнало за намаляване на патогенните бактерии на 3-я и 12-я месец: Haemphillus influenzae, група А бета-хемолитични стрептококи и Staphilococcus aureus.
При контролната група нивата на бактериите са останали непроменени.
Авторите на проучването обясняват, че наличието на определен микроорганизъм не означава автоматично повече гърлени инфекции. Те дават за пример, че и при двете групи (оперираните деца и контролната група от неоперирани деца) наличието или отсъствието на бета-хемолитични стрептококи от група А не е оказало влияние върху честотата на гърлени инфекции.
Все още съществуват редица въпроси, на които трябва да се отговори: какви са предразполагащите фактори за чести инфекции и как може да се разбере при кои деца аденотонзилектомията би дала резултат.