Аспартамът, познат още като Нютрасуит, представлява дипептид на аминокиселините аспарагинова киселина и фенилаланин. Кодът на аспартама като хранителна добавка е Е951 – това е другия начин, по който можете да го видите обозначен върху етикетите на храните.
Самият аспартам има калорийна стойност, но тъй като е около 200 пъти по-сладък от захарта, е необходимо много по- малко количество от него. Ето защо подсладените с аспартам храни и напитки имат по-ниска калорийна стойност.
С аспартам са подсладени някои разновидности на Кока Кола, Пепси Кола, Фанта, повечето разновидности на соковете на прах, и други. Аспартам се използва също при производството на дъвки без захар и храни за диабетици.
От здравна гледна точка обаче, аспартамът е един от най-противоречивите подсладители - различни проучвания показват, че е възможно той да повишава апетита, да може да предизвика главоболие и депресия, и да е свързан с развитието на някои видове рак и някои автоимунни заболявания.
Проучване направено с 14 души на диета, установило, че заместването на подсладените със захароза напитки, с такива подсладени с аспартам, не само не намалило калорийния прием, а довело до повишаване на апетита и общия прием на храна. Друго проучване сред 42 мъже, консумиращи съответно лимонада подсладена с аспартам и обикновена лимонада, също показало повишение на апетита в първата група.
Ако опасенията, че аспартамът повишава апетита се окажат верни, напитките с аспартам биха станали “по-неизгодни” за диетите за отслабване, въпреки по-ниската си енергийна стойност.
Проучване на въздействието на аспартама върху 40 пациента с депресия, показало че пациентите с психични разстройства са много чувствителни към него и е желателно да избягват употребата му.
Три двойно-слепи изследвания, с включени плацебо-контроли, проведени с повече от 200 възрастни болни от мигрена, показали че мигренозните болки са по-чести и по-силни при пациентите консумирали аспартам.
По повод връзката на аспартама с развитието на някои видове рак, са провеждани много изследвания, но все още резултатите се смятат за противоречиви.
Някои проучвания докладват за връзка на аспартама с автоимунното заболяване лупус еритематодес.
Конфликтите на интереси, водят до постоянно противоречие в резултатите от изследванията. 100% от проучванията субсидирани от индустрията "доказват" безопасността на аспартама, докато 92% от независимите изследвания откриват наличие на проблем.
www.doctorbg.com