От 33 тествани марки червила, 20 съдържат олово. Сред тях са марки като Диор и Лореал.
"Козметичната индустрия има оловен проблем," казва Стейси Малкън, говорител на кампанията за чиста козметика. Групата организации участващи в кампанията, включва редица здравни и екологични организации, включително Фонда за рака на гърдата.
Марките с най-високи нива на олово се оказали:
• L'Oreal Colour Riche "True Red", съдържащо 0.65 ppm олово;
• L'Oreal Colour Riche "Classic Wine", съдържащо 0.58 ppm олово;
• Cover Girl Incredifull Lipcolor "Maximum Red", съдържащо 0.56 ppm олово;
• Dior Addict "Positive Red", съдържащо 0.21 ppm олово.
Mалкън казва, че 39% от червените червила не съдържат олово. "Очевидно е възможно да се направи червило без олово. Компаниите би трябвало да го произвеждат така," отбелязва тя.
В декларация по този повод, Джон Бейли, вицепрезидент на Асоциацията по козметика, тоалетни принадлежности и парфюми, нарича нивата на олово “пренебрежими”, и че елементът не е добавян умишлено към продуктите.
“Средното количество олово, на което ще бъде изложена една жена, ако използва козметика, ще бъде 1000 пъти по-ниско, отколкото в резултат на дишането на замърсения въздух или консумацията на вода, която отговаря на стандартите за питейна”, се казва в декларацията.
"Наистина оловото не е толкова много, колкото беше открито в играчките внесени от Китай," казва д-р Джон Роусън, педиатър и главен експерт по вредните въздействия, от педиатричната болница Монтефиор в Ню Йорк."Но все пак няма разумна причина един козметичен продукт да съдържа олово.", добавя той.
На
www.cosmeticsdatabase.com можете да намерите информация за съставките на голяма част от козметичните продукти. Страницата се поддържа именно от групата организации участващи в кампанията за чиста козметика.
www.doctorbg.com