Кашлицата е рефлекторен акт, при който въздухът от дихателните пътища се изтласква бързо с характерен шум, заедно с бронхиален секрет и чужди частици. След дълбоко вдишване и затваряне на гласната цепка следва бързо издишване при разтварящи се гласни връзки с мощен дебит на въздушната струя, която увлича и изхвърля навън секрети и чужди материи. Кашлицата най-често е причинена от остри инфекции на дихателните пътища.
Това е дно от най-често срещаните заболявания в България. Предразполагащи фактори са тютюнопушенето, някои професионални вредности, хронични белодробни и други заболявания,които водят до потискане на нормалните защитни механизми на белите дробове и обща имунна недостатъчност.
Главните причинители на острите заболявания на дихателните пътища са респираторните вируси (грипни, парагрипни, аденовируси, риновируси), както и суперпонираните бактериални инфекции, които през есенно-зимния сезон причиняват кашлица в 60 до 90% от населението.
Медикаментът LIBEXIN (рrenoxdiazine hydrochloride) е сред продуктите за лечение на остра и хронична кашлица - главно непродуктивна, съпътстваща заболявания, свързани с дихателни нарушения и влошен газов обмен. LIBEXIN не потиска функцията на дихателния център, поради което се прилага при пациенти с остър и хроничен бронхит, простудни заболявания, пневмония, емфизем, нощна кашлица при пациенти със сърдечнa нeдостатъчност, подготовка на пациенти за бронхоскопия или бронхография.
Doctorbg.com припомня:Според определението на Световната Здравна Организация (СЗО) за хроничният бронхит може да се говори тогава, когато при дадения пациент през две последователни години в продължение на най-малко 3 месеца на годината е била налице кашлица с експекторация – продуктивна кашлица. Засягането на бронхите е причинено от множество фактори от физикален, химичен, бактериален или вирусен произход. Пушачите (90% от болните са пушачи) и алергичните лица са особено предразположени към заболяването. Най-важните болестни признаци са кашлицата и отделянето на храчки. Кашлицата е почти постоянна, с периоди на зачестяване и затихване. Тя е влажна, с редовно отделяне на белезникави до жълто-кафяви храчки, по-често сутрин и преди обяд. При напреднал хроничен бронхит се появява постоянен задух. Болните често имат главоболие, безсъние. Обикновено хроничният бронхит протича с периоди на изостряне и подобрение. Често усложнение на хроничния бронхит е пневмонията, белодробния емфизем, бронхиектазийната болест, белодробното сърце, дихателна и сърдечна недостатъчност. Прогнозата на нелекувания хроничен бронхит е сериозна. Усложненията допълнително влошават прогнозата. Профилактиката се състои в отсраняване на всички предразполагащи и причинни фактори и ефективното лечение на острия трахеобронхит и бронхиолит. Средната доза за възрастни е LIBEXIN 100 мг три или четири пъти (1 таблетка 3-4 пъти) дневно.
Средната доза за деца се определя от телесното тегло : 5 мг/ кг телесна маса или 50 мг (1/2 таблетка) на всеки 10 кг телесна маса на три или четири приема дневно.
Антитусивният ефект на медикамента се дължи на директното бронхиално и централно действие.
Локален анестетичен ефект: намалява възбудимостта на периферните сензорни рецептори.
Директен спазмолитичен ефект : намалява възбудимостта на белодробните барорецептори и бронхоспазъма.
Централен ефект: потиска незначително функцията на центъра на кашлица без да потиска дишането. LIBEXIN бързо и напълно се резорбира от стомашно-чревния тракт, като ефектът му се проявява до 30 минути след приема на медикамента, и има продължително действие - 6-8 часа.
www.doctorbg.com