Изследователи са дали докателства, че майчинството дава тласък на възможностите на майките за запаметяване и за учене. Позитивният ефект върху мозъкът може да продължи няколко десетилития.
Централната нервна система при младите родителите се развива усилено, възприятията се засилват. Това е така, защото мозъкът се опитва да се развива в съответствие с изискванията, които се поставят от целия организъм по време на бременността.
Причините за тези нови умствени възможности са свързани с освобождаването на определени хормони, а също така с активацията на някои структури в мозъка. Хормоналните колебания по време на бременността, на раждането и на кърменето увеличават размера на клетките в отделни зони на мозъка.
Проблемът е обаче в това , че майките са твърде изморени от раждането, от грижите за детето и недоспиването, за да използват пълноценно тези нови свои качества.
При участие в грижите за детето, бащата също може да придобие положителните ефекти върху мозъка както майката. Това е така поради наличието на нови предизвикателства. Въпреки че при бащите няма такива хормонални влияния както при майките.
Учените са установили, че жените които са родили първото си дете в по-късна възраст имат по-големи възможност за дълъг живот. Тъй като така мозъкът получава допълнителен стимул, който удължава периода на умствено здраве.