Начало
НачалоЗдравни новиниСкeнeра на окото помага за диагностицирането и лечението на мултиплената склероза
Скeнeра на окото помага за диагностицирането и лечението на мултиплената склероза 17 октомври 2007

Краткото и лесно сканиране на окото не само че може да открие развитието на мултиплена склероза в по-ранен стадий, но може да се използва за проследяване на хода на болестта, както и ефективността на новите лекарства.

„В момента сме в процес на утвърждаване на този способ за клинична употреба”, казва д-р Питър Калабрези, автор на проучването и директор на Центъра за Мултиплена склероза Джон Хопкинс. „Резултатите досега са толкова убедителни, че според мен до 3-5 години всеки център по мултиплена склероза ще използва този метод.

Патриша Луни, вицепрезидент на изследователските програми към националния център по МС на САЩ казва, че прочването, макар и малко, показва обнадеждаващи резултати и че този тест заедно с ядрено-магнитния резонанс би предоставил ключови данни за създаването на нови лекарства.

Открието, което включва технология, наречена оптична кохерентна томография, е публикувано в октомврийския брой на The Journal of Neurology.

Мултиплената склероза е болест на централната нервна система, при която се разрушава миелинът на нервните влакна. Множество изследвания са насочени към механизма, по който се развива този патологичен процес. Напоследък се смята, че дори и аксоните на невроните са увредени при хората с МС.

„Новите технологии показват, че аксоните се увреждат по рано отколкото се предполагаше досега”, обяснява О’Луни.”Ако се премахне предпазващата обвивка (миелинът), съвсем логино и подлежащата структура (аксонът) да бъде повлияна”, допълва тя.

И наистина, според някои автори, дегенерацията на аксона, резултат от демиелинизацията и възпалението, е отговорна за инвалидността, която съпътства МС.

Ядрено-магнитният резонанс отдвана се използва, за да се установи намалението в обема на мозека – индикация за броя на умиращите неврони. ЯМР обаче е скъп метод и освен това е объркваш понякога, тъй като не отчита възпалението на мозъка, който също е характерен за болестта. Смаляването на мозъка става в късните етапи на болестта, когато лечението е по-малко ефективно.

Оптичната кохерентна томография измера дебелината на нервните влакна в ретината,които образуват очния нерв и които се засягат от МС още в ранните етапи на болестта.Цената на очното изследване е 10-15% от цената на ЯМР изследването. То е евтино, по-кратко и лесно.

За целта на проучването учените сканирали нервните влакна от ретината на хора с МС. 15 доброволци са използвани като контролна група. Наблюдава се връзка между дебелината на ретиналните нервни влакна и атрофията на мозъка.

Увредата на очния нерв е признак на други заболявания, като глаукома, която трябва да изключи по време на формиране на диагнозара. „Ако офталмолог не може да открие ясна причина за увредата на очния нерв при млад, здрав пациент, който има хронична умора и изтръпване, трябва да се насочи към МС”, обяснява Калабрези.

Калабрези и неговият екип правят допълнителни проучвания върху новата технология. Ако проучванията се окажат успешни, ОКТ може да бъде използван за ранна диагноза на МС и прилагане на по-ранно лечение, защото колкото по се забави диагнозата на МС, толкова повече увреждания се наблюдават.

Новата технология ще позволи по-лесното създаване на ефективни лекарства.”В процеса на създаване на нови медикаменти, които да защитават аксона от увреждане, се нуждаем от инструмент, с който да измерваме това увреждане.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator