Начало
НачалоЗдравни новиниУпотребата на кокаин по време на бременност може да забави растежа на детето
Употребата на кокаин по време на бременност може да забави растежа на детето 17 октомври 2007

Пренаталното излагане на кокаин може да има продължителен потискащ ефект върху растежа на детето, показват скорошни изследвания. В проучване, включващо 224 деца, които са проследени от раждането до 10-годишна възраст, учените открили, че при тези, чиито майки са използвали кокаин през първия триместър на бременността, се наблюдава забавен темп на растеж в сравнение с техните връстници.

Такива деца са били по-малки на височина, тегло и обиколка на главата на десетата година. Предишно пручване е установило, че експозицията на кокаин води до изоставане в умственото развитие и проблеми в с поведението в детска възраст. Някои други проучвания също показват, че употребата на кокаин по време на бременността може да забави растежа на детето, въпреки че дългосрочните ефекти не са напълно изяснени

За целта на сегашното проучване Д-р Гейл Ричардсън и колеги от Медицинския университет в Питсбърг анкетирали бременни жени дали употребяват алкохол, тютюн и наркотици преди бременността и по време на първия триместър

Всички жени, които са докладвали за употреба на кокаин през първия треместър, са записани в проучването. За сравнение е сформирана група от жени, които не са доклавали употреба на кокаин. Растежът на децата на жените от двете групи е проследен през следващите десет години, като за целта са били вземани мерки на първата, третата, седмата и десетата година.

Ричардсън и екипът му установили, че децата, които са били излагани на кокаин по време на вътреутробното си развитие, са по-малки на 7 и 10-годишна възраст в сравнение с техните връстници. И тъй като учените са могли да измерят и други фактори при майките като тютюнопушене, употреба на други лекарства и наркоци както и височината на майките, резултатите сочат, че излагането на кокин е причината за изоставането в растежа

"Това е индикатор, че кокаинът има тератогенен ефект", обяснява Ричардсън. Тератогенните ефекти са следствие на нарушение на нормалното фетално развитие. Ричардсън отбелязава, че в по-нататъшното си развитие децата, изложени на кокаин, може и да нямат проблеми с растежа, но въпреки това общата разлика между децата от двете групи е значителна.

Забавеният растеж може да е индикатор за проблеми в развитието. Обиколката на главата, обяснява Ричардсън, е свързана с размера на мозъка и по нея може да се предвиди евентуално умствено изоставане.

Някои по-стари проучвания сочат, че децата, които по време на вътреутробното си развитие са имали експозиция на кокаин имат по-често проблеми с усвояването на езиковите способности, както и намалено внимание.

Ричардсън и неговите коелги ще продължават да проследяват групата с децата, изложена на кокаин, за да установят дали проблемите с растежа ще продължат и в юношеството.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator