1. Не ям почти нищо и пак не отслабвам - защо ?
Какво точно означава "нищо" ? Някои погрешна представа за поеманата от тях храна, или т.нар. "дупка м/у окото и устата". При едно проучване накарали в продължение на две седмици затлъстели пациенти да записват в края на деня какво са яли. Когато сравнили написаното с действително поетото, се оказало, че всички са записали по-малко храна, която възлиза поне на 1000 калории. Когато ги подложили на режим със стриктно отчитане на калориите, всички отслабнали. Ако дълги години сте се подлагали на различни диети и теглото ви е скачало нагоре-надолу, вашите тъкани са се превърнали почти изцяло в тлъстина и нуждата ви от калории е намалявала занчително. Затова вместо да се подлагате на различни диети, захванете се с редовно физически упражнения. Може да ви отнеме повече време, но и резултатите ще са трайни.
2. Имат ли ефект хапчетата за отслабване ?
В крайна сметка, не. Опасно затлъстелите могат да имат полза от приемането на медикаменти под лекарски контрол, но "чудодейните" средства, които се рекламират по списанията, в най-добрия случай нямат никакъв ефект, а могат да бъдат и опасни. Някои от тях са просто захарни хапчета, които убиват апетита. Други са диуретици и отслабването тогава се дължи на временната загуба на вода от организма. По-евтино ще ви излезе да изядете един морков. В заведенията за отслабване не бива да се предписват амфетамини, но все още ги използват. Те потискат апетита, но към тях се привиква, а и дават странични ефекти, като главоболие, безсъние , сърцебиене, безпокойство и халюцинации. А когато спрете да ги вземате, апетитът ви се връща заедно с теглото.
3. Може ли да се надебелее от диети ?
Може особено от така наречените "бързи" диети. Драстичното намаляване на храната води до загуба и на немастни тъкани. Ако спрете диетата и пак надебелеете, новата плът ще бъде по-тлъста от предишната, тъй като съотношението между немастни и тлъсти тъкани се е променило в полза на тлъстината. И тъй като тя изгаря по-малко калории от нетлъстите тъкани, намалява се броят на калориите, които са ви необходими, за да запазите същото тегло. И така, ако се върнем към предишния си начин на хранене, ще надебелеете още повече, отколкото преди диетата. Ако отново се подложите на диета, ще се случи същото. С годините физическата ви нужда от калории ще намалява, а тялото ви ще затлъстява.
4. Раждат ли се хората дебели ?
Учените смятат,че има гени,които карат хората да стават огромни. Някой от тях помагат на тялото да консервира енергия, други забавят метаболизма, трети диктуват дали натрупваните тлъстини изгарят бързо или бавно. Но както и да сте устроени генетично, може да избегнете затлъстяването, като се храните балансирано и се движите. Смята се,че генетичните фактори допринасят за 25 % от тлъстините на тялото. Останалото се дължи на начина на живот.
5. Ставате ли все по-дебели с възрастта ?
Само, ако го позволите. Метаболизмът се забавя с възрастта и затова трябва да намалите калориите, които са ви необходими да поддържате постоянно тегло. Една 50-годишна жена се нудае от около 5 % по-малко храна от една 30-годишна при еднакво активен начин на живот.
6. Някои затлъстявания по-опасни ли са от други ?
Да. Натрупването на тлъстини около ханша и бедрата е много по-безопасно от натрупването в горната част на тялото. Всъщност е здравословно, ако конструкцията ви леко наподобява круша. Гените са отговорни за различните варианти на натрупване на тлъстините - мъжете са програмирани да тлъстеят около кръста, докато жените ги трупат по-надолу. Тази разлика обяснява и по-големия процент смъртност от сърдечни заболявания сред младите мъже.